KRUS do likwidacji? Ekonomista proponuje jeden system emerytalny dla wszystkich. Podał szczegóły

Jednolity system emerytalny w Polsce? Według ekonomisty Macieja Bukowskiego jest to możliwe. W rozmowie z "Rzeczpospolitą" przedstawił nawet rozwiązania, które mogłyby do tego doprowadzić. Wiązałoby się to m.in. z likwidacją KRUS-u.

Emerytura jest świadczeniem przyznawanym osobom, które opłacają składki na ubezpieczenie emerytalne do ZUS-u. Niektóre grupy zawodowe w Polsce podlegają jednak innym systemom emerytalno-rentowym. Mowa o rolnikach, służbach mundurowych oraz sędziach i prokuratorach.  

Zobacz wideo Grabowski: Będziemy musieli pracować dłużej

Emerytury w Polsce. Różne systemy

"Rzeczpospolita" opisuje, że Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który wypłaca świadczenie większości Polaków, w 80 proc. pobiera pieniądze ze składek. W KRUS jest to mniej niż 10 proc. Co więcej, emerytury wypłacane z resortów obrony, spraw wewnętrznych i sprawiedliwości nie bazują na składkach, a na podatkach ogólnych, które składają się na budżet poszczególnych ministerstw, a te na system zaopatrzeniowy. 

W roku 2023 na wypłacane w ten sposób emerytury przeznaczono 25,5 mld zł. To o prawie 6 mld zł więcej niż dwa lata temu. Z drugiej jednak strony dotacje do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego są mniejsze. W tym roku przeznaczono na nią 19,9 mld zł, czyli o 1,3 mld zł mniej niż dwa lata temu - wymienia "Rzeczpospolita". Z powodu rosnących kosztów utrzymania różnych systemów emerytalnych ekonomiści sugerują wprowadzenie jednolitego dla wszystkich systemu.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Jednolity system emerytalny jest możliwy?

Maciej Bukowski, ekonomista SGH i prezes Fundacji WiseEuropa, w rozmowie z "Rzeczpospolitą" powiedział, że według niego oddzielne systemy emerytalno-rentowe należy zlikwidować i włączyć do systemu powszechnego. Według niego takie rozwiązanie nie wiązałoby się z dodatkowymi kosztami.

- Takim mechanizmem mogłoby być obliczenie kapitału początkowego, proporcjonalnego do liczby lat służby. W ten sposób wprowadzano zmiany w systemie ZUS w 1999 r. - tłumaczy w rozmowie z "Rzeczpospolitą".  

Rozwiązaniem - według niego - byłoby włączenie składki ubezpieczeniowej do uposażenia służb mundurowych oraz sędziów i prokuratorów. Z kolei dla rolników proponuje zasady ubezpieczeniowe podobne do tych obowiązujących dla przedsiębiorców. W ich przypadku składki wynikałyby z wysokości osiągniętego dochodu z zaznaczeniem minimalnych kwot składek.  

- W przypadku rolników, sędziów i prokuratorów mamy taki sam wiek emerytalny, jak w przypadku pracowników i osób prowadzących działalność gospodarczą. Należałoby się zastanowić, jak rozwiązać kwestie wieku zakończenia służby przez mundurowych - mówi Maciej Bukowski w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

OECD: Polska powinna podwyższyć i wyrównać wiek emerytalny

Przypomnijmy, że Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju rekomenduje Polsce m.in. stopniowe podwyższanie i wyrównanie wieku emerytalnego kobiet oraz mężczyzn zgodnie ze wzrostem oczekiwanej długości życia w dobrym zdrowiu. W ocenie OECD brak działań w tym obszarze spowoduje konieczność obniżenia świadczeń emerytalnych w przyszłości. 

Więcej na ten temat przeczytasz w poniższym artykule >>>

Więcej o: