KRUS. Dodatek do emerytury dla rolników jednak będzie niższy. Rząd się wycofał w ostatniej chwili

Przygotowany przez rząd projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników został skierowany do rozpatrzenia przez Komisję Prawniczą. W ostatniej chwili wycofano się jednak z propozycji przyznania dodatku do emerytury podstawowej dla rolników w kwocie, która miała być zależna od wielkości posiadanego gospodarstwa. Jak wygląda projekt po naniesionych zmianach?

Jak poinformowała na swoim portalu 12 grudnia "Rzeczpospolita" zmianom uległ rządowy projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Początkowo zakładano, że jeszcze przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku w życie miałyby wejść przepisy, na mocy których rolnicy mieliby otrzymać dodatek do emerytury podstawowej w wysokości od 1,2 proc. do 4,8 proc. za każdy rok opłacania dodatkowej składki. Wszystko miałoby zależeć od wielkości prowadzonego gospodarstwa. Do Komisji Prawniczej został jednak przekazany projekt, w którym rząd zrezygnował z tak hojnej propozycji. Jak wygląda projekt z naniesionymi zmianami?

Zobacz wideo Z czym muszą mierzyć się rolnicy w dobie kryzysu energetycznego?

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

KRUS. Nowy projekt zakładał niemal 4 tys. złotych emerytury dla rolników

Początkowy projekt ustawy zakładał dodanie przepisu, który pozwoliłby przyznawać dużym rolnikom dodatek do emerytury podstawowej w wysokości od 1,2 proc. do 4,8 proc., w zależności od wielkości gospodarstwa. "Rzeczpospolita" wskazała, że w takim przypadku w nadchodzącym roku 2023 rolnik posiadający gospodarstwo o powierzchni ponad 300 ha płaciłby składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w wysokości 921,30 zł, gdzie ta sama składka pracownika posiadającego minimalne wynagrodzenie miałaby wynieść przeciętnie 975,78 zł.

W wypłatach świadczeń również nastąpiłaby zmiana. Według prognoz pracownik, który odprowadzał składki z minimalnego wynagrodzenia przez 25 lat, mógłby liczyć na emeryturę w kwocie 1588,44 zł. podczas gdy za ten sam okres rolnik prowadzący 300-ha gospodarstwo, według projektu ustawy rządu, mógł otrzymać 3772,55 zł, czyli 140 proc. więcej. Z informacji podanych przez "Rzeczpospolitą" wynika jednak, że przepisy te nie wejdą w życie.

KRUS. Rząd w ostatnim momencie rezygnuje z wysokich dodatków

Projekt ustawy nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, który otrzymała Komisja Prawnicza, nie zawiera przepisu o tak dużym zwiększeniu dodatku dla rolników. Rolnikom posiadającym większe gospodarstwa miałby przysługiwać dodatek w wysokości 0,5 proc. Byłby on przyznawany bez względu na wielkość posiadanego gospodarstwa. 

Więcej o: