Tatry. Nowy cennik biletów wstępu na szlaki. Ile zapłacimy za wejściówki od marca?

Już od marca wzrosną ceny wejściówek na tatrzańskie szlaki. Tatrzański Park Narodowy decyzję tę tłumaczy wzrostem ponoszonych kosztów w związku ze zwiększeniem się liczby odwiedzających park turystów. Ile zapłacimy za bilety po podwyżce?

Dziennik regionalny "Gazeta Krakowska" poinformował w połowie lutego, że wbrew wcześniejszym zapewnieniom dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego ponownie wzrosną ceny biletów wstępu na tatrzańskie szlaki. Poprzednia podwyżka biletów została wprowadzona rok temu. 

Zobacz wideo Bożek: Sam widziałem jak ludzie w Tatrzańskim Parku Narodowym dokarmiali zwierzęta. Coś nieprawdopodobnego

Tatry. Od 1 marca podrożeją bilety na szlaki

Od marca dorosły wędrowiec będzie musiał zapłacić za jednorazowe wejście 9 zł, czyli o złotówkę więcej niż dotychczas, dzieci natomiast 4,5 zł. Zmienią się też ceny biletów wielodniowych. Cena siedmiodniowego biletu dla dorosłych z obecnych 40 zł wzrośnie do 45 zł, a ulgowego do 22,5 zł. Bilet grupowy normalny podrożeje z obecnych 72 zł do 81 zł. A za bilet grupowy ulgowy, który do tej pory kosztował 36 zł, trzeba będzie zapłacić 40,5 zł. TPN podwyżki uzasadnia wzrostem ponoszonych kosztów w związku ze zwiększeniem się liczby odwiedzających park turystów.

Więcej aktualnych wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Andrzej Duda na kuligu Duda zabrał dyplomatów na kulig. Były sery i orkiestra góralska

Nowy cennik biletów wstępu na tatrzańskie szlaki

Cytowana przez dziennik Paulina Kołodziejska z Tatrzańskiego Parku Narodowego przekazała, że wzrosnąć mogą również niebawem ceny na parkingach TPN - na Łysej Polanie i Palenicy Białczańskiej. Na parkingach w rejonie Morskiego Oka nadal będzie utrzymany model zmiennych cen, ale niektóre stawki mogą wzrosnąć. Na razie nie ma ustaleń, o jakich kwotach mowa. "Gazeta Krakowska" pisze, że obecnie w szczycie sezonu za pozostawienia auta na parkingu przy szlaku do Morskiego Oka kierowca osobowego auta musi zapłacić 45 zł. Poza sezonem, w środku tygodnia 25 zł i 39 zł w weekendy. Takie ceny będą obowiązywały w marcu.

Gazeta przypomina, że w 2021 roku - rekordowym pod względem odwiedzin, kiedy na tatrzańskie szlaki weszło 4,6 miliona osób - bilety wstępu przyniosły TPN-owi 20 milionów zł. Stanowiło to połowę rocznego budżetu parku. 15 proc. z wpływów z biletów TPN przekazuje na rzecz Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Krupówki nocą, patrol policji "Broń i proszek" na imprezie polityka PiS? "Próba politycznego ataku"

Więcej o: