Nieoficjalnie: Będą zmiany w programie dystrybucji węgla. Przedłuży się termin składania wniosków

Planowane są duże zmiany w dystrybucji węgla przez samorządy - ustaliło RMF24. Okazuje się, że węgiel będzie można zamawiać również na przyszły sezon grzewczy. Wnioski można składać do końca czerwca.

Jak ustalili dziennikarze RMF24, rząd planuje duże zmiany w programie dystrybucji węgla. Zmieni się m.in. ilość zamawianego węgla. Sam program ma być wydłużony do wakacji. Najpierw przyjęta ma zostać jednak zmiana ustawy w tej sprawie. 

Okres wnioskowania zostanie przedłużony do czerwca, a sprzedaży - do końca lipca. Jednocześnie komisja wspólna rządu i samorządu zadecydowała, że nadwyżki węgla samorządy będą mogły wykorzystywać samodzielnie, wedle własnych potrzeb np. na potrzeby spółek komunalnych.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Aktywiści zablokowali ambasadę Niemiec w proteście przeciwko kopalni węgla

Do końca lutego z puli rządowego węgla sprzedano blisko dwa miliony ton.  

Tańszy węgiel od rządu. Na jakich warunkach działa program?

Przypomnijmy, że w sezonie grzewczym 2022/2023 jedno gospodarstwo domowe mogło kupić na warunkach preferencyjnych łącznie trzy tony węgla. "Nie musisz wykorzystywać od razu całego limitu. Możesz kupić węgiel na preferencyjnych warunkach więcej niż raz, aż wyczerpiesz limit" - informowała rządowa strona.

"Gospodarstwo, które złożyło wniosek na okres grzewczy do 31 grudnia 2022 r., ale nie wykorzystało całego limitu, może wykorzystać jego pozostałą część w okresie grzewczym od 1 stycznia 2023 roku" - dodano. 

Węgiel (zdjęcie ilustracyjne) Tańszy węgiel - po preferencyjnej cenie. Trwa nabór wniosków

Gdzie złożyć wniosek? 

Wniosek można złożyć przez internet w elektronicznym systemie ePUAP albo w urzędzie gminy właściwym dla miejsca zamieszkania. Trzeba dołączyć oświadczenie, że nie nabyło się węgla na sezon grzewczy 2022/2023 po cenie niższej niż 2 tys. zł brutto za tonę.

Jak wynika z informacji Serwisu Samorządowego PAP, termin składania wniosków na nowy okres różni się w zależności od gminy.

 "Urząd rozpatrzy twój wniosek tak szybko, jak to możliwe i poinformuje cię o tym telefonicznie lub prześle ci informację na adres e-mail, lub listownie" - zapewnia gov.pl. 

Ceny węgla i paliw, zdjęcie ilustracyjne Węgiel coraz tańszy, olej napędowy z obniżką

Więcej o: