Tańszy węgiel - po preferencyjnej cenie. Trwa nabór wniosków. Gdzie się zgłosić?

Osoby, które ogrzewają dom lub mieszkanie węglem, mogą ubiegać się o preferencyjny zakup tego surowca dla swojego gospodarstwa domowego. Gdzie złożyć wniosek?

Zakup preferencyjny węgla przysługuje osobie fizycznej w gospodarstwie domowym, która spełnia warunki uprawniające do dodatku węglowego, czyli:

  • przyznano lub wypłacono jej dodatek węglowy;
  • nie złożyła wniosku o wypłatę dodatku, ale jako źródło ciepła ma wpisane lub zgłoszone w Centralnej Ewidencji Emisyjności Ciepła źródło węglowe.

Więcej wiadomości z Polski na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Egzamin na prawo jazdy. Zdjęcie ilustracyjne Droższy egzamin na prawo jazdy. Ile zapłacimy? Od kiedy nowe stawki?

Ile ton węgla można kupić w ramach zakupu preferencyjnego?

W sezonie grzewczym 2022/2023 jedno gospodarstwo domowe może kupić na warunkach preferencyjnych łącznie trzy tony węgla. "Nie musisz wykorzystywać od razu całego limitu. Możesz kupić węgiel na preferencyjnych warunkach więcej niż raz, aż wyczerpiesz limit" - informuje rządowa strona.

"Gospodarstwo, które złożyło wniosek na okres grzewczy do 31 grudnia 2022 r., ale nie wykorzystało całego limitu, może wykorzystać jego pozostałą część w okresie grzewczym od 1 stycznia 2023 roku" - dodano.

Zobacz wideo Ile ma kosztować elektrownia atomowa? Kowalik: To część tajemnicy handlowej

Gdzie złożyć wniosek? Do kiedy?

Wniosek można złożyć przez internet w elektronicznym systemie ePUAP albo w urzędzie gminy właściwym dla miejsca zamieszkania. Trzeba dołączyć oświadczenie, że nie nabyło się węgla na sezon grzewczy 2022/2023 po cenie niższej niż 2 tys. zł brutto za tonę.

Jak wynika z informacji Serwisu Samorządowego PAP, termin składania wniosków na nowy okres różni się w zależności od gminy.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli 12 tysięcy na dziecko 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko. Komu przysługuje rodzinny kapitał?

Ile trzeba czekać?

"Urząd rozpatrzy twój wniosek tak szybko, jak to możliwe i poinformuje cię o tym telefonicznie lub prześle ci informację na adres e-mail lub listownie" - zapewnia gov.pl. Gdy gmina rozpatrzy wniosek pozytywnie, węgiel na preferencyjnych warunkach można kupić do końca okresu grzewczego 2023, czyli do 30 kwietnia 2023 r.

Więcej o: