Zakup preferencyjny węgla przysługuje osobie fizycznej w gospodarstwie domowym, która spełnia warunki uprawniające do dodatku węglowego, czyli:
Więcej wiadomości z Polski na stronie głównej Gazeta.pl >>>
W sezonie grzewczym 2022/2023 jedno gospodarstwo domowe może kupić na warunkach preferencyjnych łącznie trzy tony węgla. "Nie musisz wykorzystywać od razu całego limitu. Możesz kupić węgiel na preferencyjnych warunkach więcej niż raz, aż wyczerpiesz limit" - informuje rządowa strona.
"Gospodarstwo, które złożyło wniosek na okres grzewczy do 31 grudnia 2022 r., ale nie wykorzystało całego limitu, może wykorzystać jego pozostałą część w okresie grzewczym od 1 stycznia 2023 roku" - dodano.
Wniosek można złożyć przez internet w elektronicznym systemie ePUAP albo w urzędzie gminy właściwym dla miejsca zamieszkania. Trzeba dołączyć oświadczenie, że nie nabyło się węgla na sezon grzewczy 2022/2023 po cenie niższej niż 2 tys. zł brutto za tonę.
Jak wynika z informacji Serwisu Samorządowego PAP, termin składania wniosków na nowy okres różni się w zależności od gminy.
"Urząd rozpatrzy twój wniosek tak szybko, jak to możliwe i poinformuje cię o tym telefonicznie lub prześle ci informację na adres e-mail lub listownie" - zapewnia gov.pl. Gdy gmina rozpatrzy wniosek pozytywnie, węgiel na preferencyjnych warunkach można kupić do końca okresu grzewczego 2023, czyli do 30 kwietnia 2023 r.