Kupili dom za 90 tys. zł. Teraz zdradzają, jak wyremontowali go niewielkim kosztem

Często na portalach z ogłoszeniami można znaleźć stare lub niemal zabytkowe domy na sprzedaż w bardzo atrakcyjnych cenach. Mimo to wiele osób rezygnuje z zakupu ze względu na strach przed wysokimi kosztami remontu. Na przekór temu powszechnemu przekonaniu wyszedł pan Maciej, który wraz ze swoją żoną podjął się remontu dawnego domu dróżnika kolejowego.

Zwolenników remontu starych domów przybywa, jednak wciąż wiele osób boi się podjąć tej pracochłonnej "misji". Najczęściej potencjalnych nabywców odstraszają wysokie koszty renowacji. Pan Maciej, który wyremontował stary dom w województwie zachodniopomorskim w programie "Pomysł Na Dom" emitowanym przez telewizję WP zdradził, jak zrobił to niewielkim kosztem. 

Zobacz wideo Były niemal doszczętnie zniszczone, ale mają nowe życie

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Czy stary dom można wyremontować niewielkim kosztem?

Pan Maciej wraz z żoną zakupili stary dom dróżnika kolejowego w województwie zachodniopomorskim. Cena nieruchomości była niezwykle niska. W 2019 roku dom o powierzchni 112 mkw. zakupili razem z półhektarową działką za kwotę 90 tys. zł. Chętnych na dom nie brakowało, dlatego małżeństwo musiało zapewnić poprzednich właścicieli, że nie wyburzą budynku, nie zakryją czerwonej cegły ociepleniem, a dom zachowa swój unikalny charakter. Państwo Litkowscy dotrzymali obietnicy.

Zespół użyj.to Chcą nauczyć Polaków, czym jest recyklizm. Liczą na prawdziwą rewolucję

W jaki sposób można zaoszczędzić na remoncie?

Wydawać by się mogło, że remont budynku pochłonie krocie, jednak pan Maciej postawił na oszczędne rozwiązania. Początkowo jednak musiał uszanować wolę poprzednich właścicieli. Zamiast ocieplenia zimnego budynku warstwą styropianu postawił na ocieplenie domu od środka. Zrobił to za pomocą płyt ze sprasowanego drewna o grubości około 6 cm. Takie płyty przykleja się na ścianie, a następnie zaciera warstwą tynku. Podłoże jest wówczas gotowe do malowania. To nie koniec ciekawych rozwiązań w domu. Zamiast płytek w kuchni położone zostało linoleum, które jest niemal nie do odróżnienia od boazerii, a dodatkowo jest o wiele tańsze. Z kolei schody zrobione zostały z blatów, które w sklepach przeznaczone są na meble kuchenne. 

 

Kolejnym sposobem na zaoszczędzenie przy remoncie było wyszukiwanie wyposażenia na portalach ogłoszeniowych, czy tzw. wystawkach. Pan Maciej przyznał, że szukali jak najtańszych rzeczy, nawet takich wymagających renowacji, które sami później uskuteczniali. Niemal cały parter został odnowiony samodzielnie przez nowego właściciela i jego ojca, co również pozwoliło zaoszczędzić m.in. na kosztach związanych z wynajęciem ekipy remontowej. W programie "Pomysł Na Dom" pan Maciej Litkowski przyznał, że największe koszty związane były jednak z wymianą elektryki i hydrauliką w całym domu. Łącznie remont wyniósł 110 tys. zł, a wyposażenie 20 tys. zł

Więcej o: