Nord Stream 2. Biały Dom nie potwierdza doniesień o sabotażu. NATO też nabiera wody w usta

"New York Times" ujawnił, że według amerykańskiego wywiadu za sabotażem Nord Stream 2 miała stać proukraińska grupa. Komentarza w sprawie rewelacji "NYT" odmówił zarówno Biały Dom, jak i sekretarz generalny NATO.

Powołując się na amerykańskie służby wywiadowcze, "New York Times" napisał, że wysadzenia gazociągów Nord Stream dokonała proukraińska grupa przeciwników prezydenta Rosji Władimira Putina. Amerykanie nie zidentyfikowali sprawców sabotażu, niewiele wiedzą o ich powiązaniach i finansowaniu operacji - pisze gazeta

Zobacz wideo Siemoniak o wpisie Sikorskiego na Twitterze: Wycofał się z tego

Biały Dom odmawia komentarza ws. Nord Stream 2

Koordynator komunikacji strategicznej Białego Domu John Kirby odmówił skomentowania tych informacji. Kirby tłumaczył, że trzy kraje europejskie: Niemcy, Szwecja i Dania prowadzą dochodzenia w tej sprawie. "Te dochodzenia nie są zamknięte. Postępowania nadal trwają i dlatego nie zamierzam wyprzedzać wyników tych śledztw" - opowiedział Kirby.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

"New York Times" zastrzegł w swoim artykule, że zgromadzone przez amerykańskie służby wywiadowcze informacje są nadal niepełne i zawierają wiele luk.

NATO również nabrało wody w usta

Śledztwo w tej sprawie trwa i nie należy spekulować kto stał za atakiem do czasu jego zakończenia - mówił z kolei podczas swojej wizyty w Sztokholmie szef NATO. Jens Stoltenberg podkreślił, że na jakiekolwiek wnioski jest za wcześnie.

Mówił też, że sabotaż uzmysłowił sojusznikom, że konieczna jest ochrona europejskiej infrastruktury krytycznej - gazociągów, ropociągów, kabli podmorskich, i została ona wzmocniona od tego czasu. Stoltenberg przypomniał, że sojusz podwoił na przykład swoją obecność na Morzu Bałtyckim i Północnym. Kraje NATO-wskie wymieniają się ponadto informacjami, a kwatera główna koordynuje tę współpracę.

Na początku roku Sojusz Północnoatlantycki i Unia Europejska połączyły siły i zdecydowały o utworzeniu grupy zadaniowej do spraw ochrony infrastruktury krytycznej.

Więcej o: