Emerytura minimalna po waloryzacji w 2023 roku. Ile dostaną emeryci?

Od 1 marca bieżącego roku obowiązują nowe wysokości świadczeń emerytalno-rentowych. Corocznej waloryzacji uległa również minimalna emerytura. Na jaką najniższą kwotę mogą w tym roku liczyć seniorzy?

Dokonywana co roku waloryzacja emerytur ma na celu zrekompensować seniorom rzeczywistą utratę wartości pobieranych przez nich świadczeń, która spowodowana jest spadkiem siły nabywczej pieniądza. Tegoroczna waloryzacja emerytur osiągnęła pułap 14,8 procent, a minimalna gwarantowana podwyżka zaczyna się od 250 zł. Jej ostateczna wysokość zależy jednak przede wszystkim od tego, ile dotychczas wynosiło świadczenie pobierane indywidualnie przez danego seniora.

Zobacz wideo Gwiazdy narzekają na za niskie emerytury i ratują się dalszą aktywnością zawodową

Emerytura minimalna w 2023 roku. Jaka kwota trafi do emerytów?

Minimalna wysokość świadczenia za ubiegły rok wynosiła 1338,44 zł brutto, a więc 1218 zł netto. Po tegorocznej waloryzacji emerytura minimalna to teraz kwota 1588,44 zł brutto, czyli 1445 zł netto. Oznacza to, że wysokość świadczenia zwiększyła się o równe 227 zł. Szczegółowe wyliczenia waloryzacji emerytur w 2023 roku można znaleźć w tekście poniżej: 

Waloryzacja procentowa i kwotowa. Kogo dotyczy?

Waloryzacja procentowa jest w tym roku równoznaczna z podniesieniem świadczeń o 14,8 procent i dotyczy przede wszystkim emerytur najniższych, nieprzekraczających kwoty 1338,44 zł brutto. Aby zmaksymalizować korzyści świadczeniobiorców, obowiązuje ona również w przypadku świadczeń powyżej 1700 zł brutto.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Waloryzację kwotową przewidziano dla średniego pułapu emerytur, zaczynającego się od 1338,44 zł, a kończącego się na kwocie 1700 zł brutto. Gwarantuje ona podwyżkę wysokości 250 zł brutto (a więc 227,50 zł na rękę).

Więcej o: