"Planowane zmiany przyczynią się do uporządkowania systemu ubezpieczeń społecznych, uszczelnienia zasad podlegania ubezpieczeniom, zwiększenia ochrony ubezpieczeniowej czy podwyższenia przyszłych świadczeń długoterminowych" - czytamy w rządowym projekcie.
Kilka dni temu informowaliśmy, że Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich przekazał, że organizacja otrzymała do konsultacji Krajowy Program Reform 2023-2024. Wskazał, że dokument ten musi być przyjęty przez Radę Ministrów do kwietnia i wysłany do Komisji Europejskiej, ponieważ jest to jeden z tzw. kamieni milowych.
Jednym z jego założeń jest pełne ozusowanie umów zleceń, na których w Polsce zatrudnionych jest 1,2 mln osób. Oznacza to, że od każdej zarobionej złotówki oprócz składki zdrowotnej, będzie należało zapłacić składkę emerytalno-rentową. - Taka zmiana przepisów pozytywnie wpłynie na wysokość emerytur - zapewnia prof. Gertruda Uścińska, prezeska ZUS. Z drugiej strony część zleceniobiorców będzie dostawać mniejsze wynagrodzenia "na rękę".
Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
"Fakt" policzył dokładnie, jak zmieni się takie wynagrodzenie. Niżej prezentujemy to zestawienie w kwotach netto przed i po zmianie:
Pełne oskładkowanie umów zlecenia oznacza dodatkowe 4 mld zł więcej wpłat do ZUS. Dziś w przypadku kilku zleceń składki odprowadzane są tylko z jednej umowy do kwoty minimalnego wynagrodzenia (obecnie jest to 3490 zł brutto, od 1 lipca będzie to 3600 zł). Druga i kolejne umowy mogą być zwolnione ze składek pod warunkiem, że z pierwszej lub wybranej umowy współpracownik uzyskuje przynajmniej minimalne wynagrodzenie.
Przepisy wprowadzające obowiązek objęcia wszystkich umów zlecenia składkami na ubezpieczenie społeczne niezależnie od osiąganych przychodów mają wejść w życie w I kwartale 2024 roku, czyli już po wyborach parlamentarnych.
***
Ile zarabiamy, a ile będziemy zarabiać, jak kształtują się emerytury, co z bezrobociem w Polsce, jakie są trendy na rynku pracy i jakie zmiany szykuje rząd? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/praca.