Główny ekonomista Orlenu: "Nie jesteśmy od pomocy Polakom". W komentarzach zawrzało. "Niesamowite"

- My nie jesteśmy od pomocy Polakom. Jesteśmy firmą, która działa na globalnym rynku paliw - powiedział główny ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski. Wyjaśnił w TVN24, dlaczego paliwo na stacjach Orlenu nie może być tańsze.

Główny ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski tłumaczył, co by się stało, gdyby na stacjach Orlenu paliwo było tańsze. - Wtedy na stacjach tego paliwa brakowałoby - tłumaczył w TVN24. - Kto sprowadziłby paliwo, kupując je drożej, aby sprzedać taniej? - pytał.

Zobacz wideo Co wpływa na ceny paliw na stacjach Orlenu?

PKN Orlen narodowym czempionem? Główny ekonomista Adam Czyżewski: My nie jesteśmy od pomocy Polakom

Czyżewski wskazywał, że zarząd spółki PKN Orlen "nie może działać na jej niekorzyść". - Jeżeli na rynku ceny kształtują się tak, że generują duże zyski, to sprzedawanie towaru po niższych cenach jest działaniem na jej szkodę - podkreślał.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ekonomista został również zapytany, czy PKN Orlen jest narodowym czempionem, który chce pomagać Polakom, czy firmą komercyjną, która chce zarabiać. - My nie jesteśmy od pomocy Polakom. Jesteśmy firmą, która działa na globalnym rynku paliw. Biorąc pod uwagę, że cena hurtowa w Europie jest dla wszystkich taka sama, my sprzedajemy paliwa najtaniej w Europie - zaznaczył Adam Czyżewski.

Główny ekonomista Orlenu rozmawiał na ten temat w "Studiu Biznes". Podkreślał, że spółka może obniżyć ceny paliw w Polsce. - Wszystko można. Zrobił to premier Węgier Viktor Orban i do czego to doprowadziło? - mówił. Adam Czyżewski wyjaśniał, że obniżenie przez PKN Orlen cen hurtowych, aby w Polsce ceny paliw były niższe, niż w sąsiednich krajach, jest "samobójstwem".

Daniel Obajtek Są wyniki finansowe PKN Orlen. Gigantyczne zyski. Obajtek mówi, że to nie koniec

"Orlen nie jest od pomocy Polakom, ale państwo od pomocy Orlenowi już jak najbardziej" [KOMENTARZE]

W sieci pojawiły się liczne komentarze, nawiązujące do wypowiedzi ekonomisty Orlenu. "Niesamowite, że główny ekonomista PKN Orlen prosto w twarz mówi nam, że Polki i Polacy ich w zasadzie nie obchodzą - i liczy się tylko biznes. To ma być ta nasza narodowa duma? Śmieszne" - napisała aktywistka Dominika Lasota.

"Główny ekonomista Orlenu mówi, że koncern nie może obniżyć cen paliwa, bo wzrośnie jego wywóz z kraju. Mówienie głupot to strategia na zajęcie tematem opinii publicznej. Cel nominantów PiS kłamać i mówić głupoty" - skomentowała radna sejmiku województwa lubelskiego Bożena Lisowska.

"Orlen nie jest od pomocy Polakom, ale państwo od pomocy Orlenowi już jak najbardziej. Podatku od nadzwyczajnych zysków wciąż bowiem nie ma" - zauważył analityk Maciek Sankowski.

Daniel Obajtek Ile zarabia Daniel Obajtek? PKN Orlen ujawnił pensję prezesa

Więcej o: