Wymiana prawa jazdy 2023. Kto musi udać się do urzędu? Mandat może wynieść nawet 5 tys. zł

Temat wymiany prawa jazdy powraca co roku. W Polsce już od jakiegoś czasu nie wydaje się tego dokumentu w formie bezterminowej, dlatego każdy kierowca zobligowany jest do jego regularnej wymiany. Kto musi udać się w tej sprawie do urzędu i co grozi za prowadzenie pojazdu bez ważnego dokumentu?

Cykliczna wymiana prawa jazdy dosięgnie finalnie wszystkich kierowców, gdy za pięć lat obowiązek ten obejmie również posiadaczy bezterminowej wersji tego dokumentu. Zachodzące zmiany wiążą się z rezygnacją z wydawania prawa jazdy nieograniczonego czasowo. Obecnie w Polsce nie można już otrzymać takiego dokumentu. Z tego powodu co roku do urzędów udają się tysiące kierowców, których prawo jazdy traci niebawem ważność.

Zobacz wideo Niecierpliwa kierująca busem pożegnała się z prawem jazdy

Wymiana prawa jazdy w 2023 roku. Dla kogo jest obowiązkowa?

Obowiązek wymiany prawa jazdy spoczywa na osobach, których dokument utraci niebawem ważność. Może stać się to za sprawą wygaśnięcia konkretnej kategorii, na którą dokument był wyrabiany lub ze względu na ograniczony czas ważności zawartych w nim badań lekarskich. Wymiany prawa jazdy muszą również dokonać kierowcy, którzy zmienili imię lub nazwisko. Zmotoryzowani posiadający bezterminowe prawo jazdy nie muszą martwić się o jego ważność aż do 2028 roku.

Egzamin na prawo jazdy (zdjęcie ilustracyjne) Bezterminowe prawo jazdy do wymiany. Kiedy trzeba wymienić dokument?

Wymiana prawa jazdy. Gdzie, jak i za ile?

Do wymiany prawa jazdy będą ci potrzebne:

  • wniosek o wydanie prawa jazdy - znajdziesz go na stronie gov.pl,
  • aktualne zdjęcie,
  • potwierdzenie opłaty za prawo jazdy,
  • dowód osobisty lub paszport - paszport lub ewentualnie karta pobytu obowiązują w przypadku cudzoziemców,
  • obecne prawo jazdy,
  • orzeczenie lekarskie.

Wniosek powinien trafić do urzędu miasta, w którym mieszkasz, jeśli jest ono na prawach powiatu. W przypadku Warszawy składa się go do urzędu dzielnicy. Dokument możesz złożyć również w starostwie powiatu, w którym mieszkasz. Istnieją dwie możliwe formy dostarczenia wniosku: osobiste zaniesienie go do oddziału lub wysłanie pocztą.

Opłata za wydanie nowego prawa jazdy wynosi obecnie 100,50 zł. Standardowy czas oczekiwania na wydanie dokumentu wynosi 9 dni, w niektórych sytuacjach może jednak wydłużyć się do 2 miesięcy.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

WORD, plac manewrowy Podał się za brata i zdał za niego egzamin na prawo jazdy. Nie ujechali daleko

Nieważne prawo jazdy w 2023 roku. Ile może wynieść mandat?

Regularna wymiana prawa jazdy jest jednym z obowiązków kierowcy, podobnie jak stosowanie się do przepisów obowiązujących na drogach. Jeśli podczas kontroli przeprowadzanej przez policję okaże się, że kierujący pojazdem nie ma ważnego dokumentu, zostanie on potraktowany tak, jakby nigdy nie wyrobił do tego uprawnień. W takiej sytuacji grozi grzywna zaczynająca się od 1500 zł. W przypadku postępowania mandatowego może ona jednak wzrosnąć do aż 5 tys. zł. Pomimo wysokich stawek mandatów zapłata w formie pieniężnej nie jest najgorszą karą, jaka może nas dosięgnąć. Za kierowanie pojazdem bez ważnych uprawnień możemy również dostać zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Więcej o: