Ukraina reaguje na atomowe plany Putina. "Kreml zrobił z Białorusi swojego nuklearnego zakładnika"

Szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow uważa, że słowa prezydenta Władimira Putina o broni taktycznej na Białorusi to kolejny krok w stronę destabilizacji tego kraju

W wywiadzie dla propagandowego kanału Rossija24 Władimir Putin zapowiedział, że do 1 lipca Rosja skończy budowę na Białorusi magazynów, w których zostaną rozmieszczone głowice jądrowe.

Zobacz wideo Prof. Legucka: Putinowi udaje się utrzymać lojalność w elitach władzy

Poinformowano, że Federacja Rosyjska nie przekaże Białorusi taktycznej broni jądrowej, ale rozmieści ją i przeszkoli wojsko. Międzynarodowa Kampania na rzecz Zakazu Broni Jądrowej (ICAN) potępiła oświadczenie rosyjskiego dyktatora.

Ołeksij Daniłow, Szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, stwierdził na Twitterze, że taka zapowiedź zwiększa negatywne postrzeganie Rosji i jej odrzucenie w białoruskim społeczeństwie.

Kreml zrobił z Białorusi swojego nuklearnego zakładnika

- dodał.

Władimir Putin, zapowiadając rozmieszczenie taktycznej broni jądrowej na terytorium Białorusi nie sprecyzował o jakie uzbrojenie chodzi. Radio Swoboda przypomniało, że nie ma jednoznacznej definicji, ale może chodzić o ładunki mniejszej mocy i rakiety nośne o zasięgu do 500 km.

Oznaczałoby to, że zagrożone jest terytorium Polski i sąsiednich krajów.

W trakcie wywiadu Putin stwierdził, że Rosja już wyposażyła Białoruś w kompleksy rakietowe Iskander zdolne do przenoszenia głowic jądrowych. Jeśli taka broń pojawi się na Białorusi, będzie to oznaczać złamanie przez reżim Łukaszenki porozumienia o nierozmieszczaniu i nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, do którego Mińsk przystąpił po rozpadzie ZSRR.

Departament obrony USA: Nie widzimy oznak, że Rosja szykuje się do użycia broni jądrowej

Departament Obrony USA przekazał, że nie widzi żadnych oznak, iż Rosja przygotowuje się do użycia broni jądrowej. To reakcja na groźbę Władimira Putina, że rozmieści taktyczną broń nuklearną na Białorusi. W wywiadzie dla telewizji Rossija 24, rosyjski dyktator powiedział, że rozmawiał z Aleksandrem Łukaszenką i zawarł z Mińskiem porozumienie w tej sprawie.

Widzieliśmy doniesienia o planach Rosji i nadal będziemy monitorować tę sytuację. Nie widzimy jednak powodu, aby korygować naszą własną strategię w kwestii broni nuklearnej ani żadnych oznak, że Rosja przygotowuje się do użycia broni jądrowej

- napisano w komunikacie amerykańskiego Departamentu Obrony.

Więcej o: