Jajoflacja. Drastyczny wzrost cen jajek. Kosztują tyle, ile mięso drobiowe

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP) poinformowała o najnowszych notowaniach, według których hurtowe ceny jaj i mięsa drobiowego w UE są na tym samym poziomie. Specjaliści wskazują, że obecne anomalie cenowe są wynikiem ptasiej grypy, która z kolei przełożyła się m.in. na spadek potencjału produkcji jaj.

Notowania KE na 20 marca 2023 roku wskazały, że 100 kilogramów mięsa drobiowego pochodzącego z kurcząt rzeźnych kosztowało średnio w państwach UE 263,4 euro. Z kolei za 100 kilogramów jaj kurzych trzeba było zapłacić 263,95 euro. Zdaniem Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz obserwowane anomalie cenowe świadczą o dużej skali rozchwiania rynków drobiarskich. 

Zobacz wideo Piotr Müller chwali decyzję KE o dofinansowaniu dla rolników, jednak dodaje: To są środki niewystarczające

Jaja w cenie mięsa drobiowego. Wszystkiemu winna ptasia grypa

- Anomalie cenowe, z jakimi mamy obecnie do czynienia, są wynikiem grypy ptaków i zachowań będących następstwami tej epizoocji. Statystycznie wirus atakuje bowiem przede wszystkim stada kur nieśnych, a jedynie w niewielkim stopniu stada przeznaczonych na mięso brojlerów kurzych. Grypa ptaków szkodzi nie tylko bezpośrednio doprowadzając do fizycznej likwidacji stad, ale także pośrednio powstrzymując producentów przed uzupełnianiem i powiększaniem potencjału produkcyjnego - wyjaśnił dyrektor ds. analiz KIPDiP Mariusz Szymyślik, cytowany przez serwis money.pl.

Specjaliści oszacowali, że w porównaniu z 2022 rokiem notowany w styczniu 2023 roku potencjał produkcji jaj w UE był o ok. 9 proc. niższy. Izba oszacowała, że polski potencjał spadł o ponad 15 proc. Według Mariusza Szymyślika, licząc od początku czerwca 2022 roku, ceny jaj w hurcie wzrosły o ponad 123 proc. "Na szczęście dla konsumentów nie cały wzrost cen hurtowych przeniósł się na ceny detaliczne" - podkreślił dyrektor ds. analiz KIPDiP, cytowany przez serwis money.pl. 

Jajoflacja. Ceny jajek na polskim rynku

Obecnie średnia cena jajek w UE jest wyższa o około 75 proc. w porównaniu ze średnimi wyliczonymi w latach 2018-2022. Według danych cytowanych przez portal tvn24.pl "w III tygodniu marca br. średnie ceny 100 szt. jaj spożywczych w zakładach pakowania (hurtowe), według danych zbieranych przez resort rolnictwa, wynosiły dla jaj klatkowych - 81,48 zł (klasa L) i zł 79,39 zł(klasa M); jaja ściółkowe 90,01 zł (L) i 81,47 zł (M); jaja z wolnego wybiegu - 94,12 zł(L) i 86,88 zł (M)." 

Polska stanowi szósty kraj na liście największych producentów jaj w UE, zaraz po Francji, Niemczech, Hiszpanii, Włoszech i Holandii. W 2022 roku ponad 228 tys. ton jajek za kwotę 427,5 tys euro zostało wyeksportowanych poza granice naszego kraju. Jajka trafiały m.in. do Niemiec, Holandii, Francji, Węgier, Czech, czy Włoch. Z kolei do Polski zaimportowano w ubiegłym roku ok. 19,8 tys. ton jaj pochodzących w głównej mierze z Niemiec oraz Litwy.

Więcej o: