300 plus dla sołtysów. Nowy dodatek do emerytury jeszcze w tym roku. Rząd przyjął projekt ustawy

Dodatkowe 300 zł do emerytury dla sołtysów ma zostać wprowadzone jeszcze w tym roku - powiadomił premier Mateusz Morawiecki. Rząd przyjął projekt ustawy o nowym świadczeniu pieniężnym.

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. Według jej założeń sołtysi otrzymają miesięczny dodatek do emerytury w wysokości 300 zł. Premier Mateusz Morawiecki na konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów wyjaśniał, kto i na jakich zasadach będzie mógł otrzymać świadczenie.

Zobacz wideo O co chodzi w autozapisie do PPK? Pytamy wiceprezesa PFR

Sołtysi dostaną 300 zł do emerytury. Mateusz Morawiecki: Chcemy wyciągnąć pomocną dłoń 

- Jeszcze w tym roku wprowadzimy dodatek dla wszystkich sołtysów i sołtysek, którzy osiągnęli wiek emerytalny, a którzy swą funkcję pełnili przez co najmniej 10 lat - mówił Morawiecki. Szef rządu tłumaczył, że nowy dodatek to "taka szczególna forma, w jakiej państwo chce się zrewanżować, odwdzięczyć wieloletnim sołtysom, którzy często angażowali się na wielu polach na rzecz swojej małej wspólnoty".

Premier przypomniał, że sołtysi za swoją funkcję nie pobierają wynagrodzenia. - Sołtysi poświęcają swój czas, zdolności, wysiłek na rzecz sąsiadów i na rzecz swojego otoczenia. Chcemy jako państwo wyciągnąć pomocną dłoń dla tych, którzy są najbardziej aktywni na terenie wsi, jesteśmy im za to wdzięczni - wiemy ile dobrego robią dla mieszkańców - dodał szef rządu.

Projekt ustawy przewiduje możliwość przyznania świadczenia pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. Przyjęto wymóg pełnienia funkcji przez co najmniej dwie kadencje, a kolejnym kryterium ma być wiek uprawniający do jego otrzymania. Rząd proponuje 60 lat w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn. Świadczenie będzie wypłacane przez KRUS na wniosek osoby uprawnionej.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ile będzie kosztować "sołtysowe"?

Dr Łukasz Wacławik z Wydziału Zarządzania krakowskiej AGH wykonał obliczenia, które pokazują, jakie mogą być koszty tego projektu. Z wyliczeń wynika, że w trakcie 230 miesięcy na emeryturze, które pomnożymy przez kwotę 300 zł, osoba uprawniona otrzyma ok. 69 tys. zł. Tyle też należy odłożyć w ZUS-ie, by zwiększyć emeryturę o 300 zł. - Warto tę kwotę zestawić choćby z pensją asystenta na uczelni, która wynosi 3605 zł. Asystent od swojej pensji odłoży więc na emeryturę niewiele ponad 700 zł miesięcznie. Aby mieć saldo w ZUS na poziomie 69 tys. zł, musi płacić składki ZUS prawie 8 lat. A więc 8 lat musi pracować na to, co sołtysi dostaną od rządu - przekazał Wacławik, cytowany przez portal wyborcza.biz.

Studia Biznes i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: