Do kiedy można rozliczyć PIT za 2022 rok? Termin składania zeznań podatkowych upływa już niebawem

Wielkimi krokami zbliża się ostateczny termin składania deklaracji podatkowych za 2022 rok. Tym razem data ta jest wyjątkowo nieoczywista ze względu na jej przesunięcie. Złożenie dokumentów w odpowiednim czasie oszczędzi nam obowiązku zapłaty odsetek naliczanych przez fiskus.

Rozliczenia podatkowe za 2022 rok wystartowały 15 lutego 2023 roku. Od tamtego momentu podatnicy mogą przekazać stosowne dokumenty do Urzędu Skarbowego na trzy dowolne sposoby: za pośrednictwem internetu (serwis Twój e-PIT lub e-Deklaracje), wysyłając je listem poleconym lub osobiście dostarczając do jego wybranej placówki. Mało kto jest jednak świadomy tego, że tegoroczny termin składania PIT-ów został wydłużony.

Zobacz wideo Na co zwrócić uwagę przy wypełnianiu PIT-37?

Składanie deklaracji podatkowej za 2022 rok. Tym razem mamy więcej czasu

Mówiąc o ostatecznym terminie rozliczenia podatkowego, w pierwszej chwili myślimy o ostatnich dniach kwietnia. Tegoroczny przedział czasowy na wysłanie odpowiednich dokumentów został jednak wydłużony, ze względu na zbieżność dat o specjalnym znaczeniu.

Kalendarz Ministerstwa Finansów na termin składania deklaracji podatkowej za ubiegły rok wyznacza ostatni dzień roboczy w czwartym miesiącu roku. W 2023 roku 30 kwietnia wypada jednak w niedzielę, 1 maja jest natomiast Świętem Pracy, co czyni go dniem wolnym. Z tego względu termin składania PIT-u (PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39) został przeniesiony na wtorek 2 maja.

Termin składania PIT-u za 2022 rok. Co z tymi, którzy go nie dotrzymają?

W przypadku niezaakceptowania przez nas zeznania podatkowego za pośrednictwem serwisów internetowych czy niedostarczeniu do urzędu papierowej formy dokumentów, formularze PIT-37 oraz PIT-38 zostaną automatycznie uznane za zaakceptowane. Pozbawi nas to możliwości skorzystania z ewentualnych ulg podatkowych, a nasz podatek zostanie rozliczony zgodnie z danymi dostępnymi w systemie.

Więcej o: