Ile włożyć do koperty na wesele? Zasada "talerzyka" nie dotyczy wszystkich gości

"Ile pieniędzy wypada włożyć do koperty dla nowożeńców?" - przed takim pytaniem stanął niejeden gość weselny. Eksperci ślubni podpowiadają, że najlepiej kierować się ceną tzw. talerzyka. Nie dotyczy to jednak wszystkich - bliższa rodzina musi szykować się na większe koszty.

To, "ile wypada dać na wesele", jest oczywiście sprawą indywidualną, ale przyjęła się zasada, że gość weselny powinien pokryć koszty tzw. talerzyka. To znaczy - włożyć do koperty mniej więcej tyle pieniędzy, ile młodzi wydali na ugoszczenie jednej osoby. Ile wynosi cena talerzyka w 2023 roku? Jak wyjaśniła w rozmowie z Bankier.pl Katarzyna Karpińska, właścicielka agencji Art of Wedding, branża ślubna cierpi na brak pracowników, a inflacja, "Polski Ład" i wojna w Ukrainie sprawiają, że spada dostępność wielu materiałów niezbędnych organizatorom ślubów i wesel. "Te wszystkie czynniki składają się na rosnące koszty, a co za tym idzie - również rosnące ceny usług, które w porównaniu do roku 2022 odnotowały wzrost o około 20-30 procent" - czytamy.

Zobacz wideo "Mamo, gdzie są moje pieniądze z komunii?". Adwokat: Dziecko powinno te pieniądze otrzymać

Ile włożyć do koperty na wesele w 2023 roku? Obowiązuje zasada talerzyka

Karpińska podała, że cena "talerzyka" w niektórych lokalach - głównie w dużych miastach - sięga dziś nawet 400 zł. Według portalu planujemywesele.pl koszt ten waha się w granicach 180-500 zł. W mniejszych miejscowościach płaci się oczywiście mniej, bo ok. 150-200 zł, a jeśli wesele jest organizowane w remizie lub świetlicy, może być jeszcze taniej - ok. 100-150 zł. "Zasada jest taka, że koperta od osoby nie powinna zawierać mniejszej sumy. Za parę - liczymy podwójnie" - podpowiada autorka artykułu.

Zdaniem ekspertów zasada talerzyka dotyczy głównie dalszych krewnych (ciotki, wujków, kuzynów itd.) oraz znajomych. Od świadków oczekuje się minimum 500-600 zł, od rodziców chrzestnych 1000 zł (ale jeśli nie są zbyt zżyci z chrześniakiem/chrześniaczką, wystarczy 500-800zł), a od rodzeństwa i dziadków najlepiej 700-800 zł. Rodzice zwykle dokładają się do organizacji wesela i to jest ich forma prezentu.

Gdy decydujemy się, ile pieniędzy podarować nowożeńcom, warto przede wszystkim wziąć pod uwagę własne możliwości finansowe, a w dalszej kolejności kierować się np. tym, czy i jak blisko jest się spokrewnionym/zżytym z parą młodą; czy młodzi w ramach wesela zapewniają gościom takie udogodnienia jak nocleg lub dojazd z urzędu/kościoła; czy organizują poprawiny.

Więcej o: