Wesele nie obejdzie się bez księgowej? Podatek od darowizn utrudni rozliczenie kopert

Podatek od darowizn od wielu osób nie obejmie zbiórek charytatywnych, ale może dotyczyć weselnych kopert - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Interpretacja przepisów pozostawia wątpliwości, czy nowożeńcy nie zapłacą fiskusowi większej daniny.

Rząd wprowadza nowy podatek od darowizn od wielu osób. Dziś prezenty - czyli w świetle prawa darowizny - są zwolnione z podatku, jeśli wartość podarunku nie przekroczyła 5308 zł. Każdy prezent można liczyć w takim wypadku oddzielnie. Powyżej tego limitu należy weryfikować, czy prezent pochodzi od kogoś z I lub II grupy podatkowej, w których obowiązuje wyższa kwota wolna - przypomina "DGP".

Zobacz wideo Czy warto rozliczać się ze współmałżonkiem? Pytamy ekspertkę

Podatek od darowizn a weselne koperty

Nowe przepisy wprowadzają podatek od darowizn od wielu osób, jeśli zebrana kwota przekroczy 108 360 zł, 81 270 zł lub 54 180 zł (w zależności od grupy podatkowej). Taka sytuacja jest powszechna na weselach, gdzie goście wręczają nowożeńcom koperty z pieniędzmi. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Nowe przepisy zwiększają też limity darowizn od jednej osoby. Jeśli kwota lub wartość prezentu nie przekracza 18 060 zł, jesteśmy zwolnieni z podatku. Co, jednak gdy dwie osoby przekażą nam po 25 tys. zł? Wówczas zapłacimy podatek, bo kwota przewyższa limit darowizny od jednej osoby, czy nie będziemy musieli dzielić się z fiskusem, ponieważ darowizna od dwóch osób nie przekroczyła 54 tys. zł? - pyta "Dziennik Gazeta Prawna". 

Nowożeńcy już dziś muszą zapisywać od kogo otrzymali kopertę, jeśli otrzymali pokaźną sumkę, bo wysokość podatku jest zależna od tego, do jakiej grupy podatkowej należy darczyńca. Nowelizacja prawa spadkowego może wymuszać na nowożeńcach ponadto konieczność zsumowania wartości kopert w obrębie danej grupy podatkowej. Jeśli kwota przekroczy ustalony limit, nadwyżką będzie trzeba najpewniej podzielić się z fiskusem - mówi dla "DGP" doradca podatkowy Piotr Leonarski. 

Zbiórki charytatywne wyjęte spod przepisów

Nowe przepisy wywołały duże oburzenie wśród obywateli, bo proponowane zmiany uderzały w zbiórki publiczne i crowdfundingowe. Rząd zaczął się więc z tego okrakiem wycofywać. "Nowe przepisy nie wpłyną negatywnie na kwestie zbierania środków na cele charytatywne. Ministerstwo Finansów już pracuje nad rozwiązaniem, które doprecyzuje zapisy ustawy" - przekazał resort.

*** 

Co, jak i kiedy rozliczyć, na co uważać, jakie zmiany w prawie podatkowym weszły w życie, a jakie są szykowane? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/podatki.

Więcej o: