Warszawa. Porażające dane. Przepadło 300 tys. wizyt w przychodniach i szpitalach

Katarzyna Rochowicz
Warszawski ratusz poinformował, że w ubiegłym roku w miejskich przychodniach i szpitalach pacjenci nie zjawili się na niemal 300 tys. zaplanowanych wizyt. - To tylko dane z naszych podmiotów leczniczych z zeszłego roku, które dotyczą dziewięciu miejskich szpitali i sieci przychodni - przekazała Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy. Wystarczyło zrobić jedną prostą rzecz, aby nie blokować miejsca.

Te porażające statystyki można zmienić w bardzo prosty sposób. Wystarczy zadzwonić do danej placówki i odwołać umówioną wizytę lub zmienić jej termin. W ten sposób termin nie przepadnie i nie blokujemy miejsca innym pacjentom, którzy potrzebują opieki medycznej. Miasto Warszawa postanowiło rozpocząć kampanię "Nie rób drugiemu, co Tobie niemiłe". Przedsięwzięcie ma na celu zwrócić uwagę na problem niestawiania się pacjentów na umówione wizyty lekarskie. Akcja informacyjna potrwa najbliższe cztery tygodnie. W środkach transportu miejskiego będą emitowane specjalne spoty.

Zobacz wideo Paulina Hennig-Kloska gościnią Porannej Rozmowy Gazeta.pl

Niemal 300 tys. nieodwołanych wizyt w ramach NFZ

- Chcemy uświadomić mieszkańcom i mieszkankom Warszawy, jak duża jest to skala. 300 tysięcy nieodwołanych wizyt to tylko dane z naszych podmiotów leczniczych z zeszłego roku, które dotyczą dziewięciu miejskich szpitali i sieci przychodni. Mamy nadzieję, że dzięki kampanii i uświadomieniu mieszkańcom i mieszkankom, ogromu skali nieodwołanych wizyt osoby, które nie mogą przyjść na umówioną konsultację, odwołają ją, a z tego terminu będzie mógł skorzystać inny pacjent - powiedziała Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Jak zaznacza ratusz, poprzez pandemię COVID-19 czas oczekiwania na wizytę lekarską znacząco się wydłużył. Chodzi nie tylko o wizyty u lekarzy pierwszego kontaktu, ale przede wszystkim o konsultacje specjalistyczne m.in. w przychodniach przyszpitalnych. W 2022 roku w miejskich przychodniach i szpitalach nie odwołano łącznie 297 274 wizyt, które zostały wcześniej umówione w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, leczenia stomatologicznego, opieki psychiatrycznej czy rehabilitacji leczniczej. Ponad 35 tys. terminów nie zostało wykorzystanych w ramach konsultacji w przychodniach przyszpitalnych, a blisko 260 tys. to nieodwołane wizyty w przychodniach miejskich na terenie całej Warszawy.

Więcej o: