Pompy ciepła będą produkowane w Polsce. Bosch da pracę setkom osób dzięki miliardowej inwestycji

W Dobromierzu na Dolnym Śląsku powstanie nowy zakład produkcyjny pomp ciepła firmy Bosch. Wartość inwestycji to ok. 1,2 mld zł. W nowej fabryce do 2027 r. powstanie ok. 500 nowych miejsc pracy - poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

"Cieszę się, że Bosch zdecydował się ponownie zainwestować w naszym kraju. I to w zakład produkujący pompy ciepła, które są jednym z kluczowych rozwiązań technologicznych umożliwiających transformację energetyczną Europy w oparciu o odnawialne źródła energii. Polska włączyła się w ten światowy zielony trend i dąży do przeprowadzenia szybkiej transformacji energetycznej w kierunku stworzenia miksu energetycznego opartego głównie o OZE. Rozwój technologii oraz zwiększenie dostępności pomp ciepła może być kluczowym elementem tego procesu" - skomentował inwestycję minister rozwoju Waldemar Buda. 

Zobacz wideo Ekspert: Pompy ciepła są najlepszą receptą z perspektywy gospodarstw domowych

Pompy ciepła będą produkowane w Polsce

Rozpoczęcie prac budowlanych w Dobromierzy planowane jest na 2024 r., a start produkcji na przełom 2025 i 2026 roku. Do 2027 r. w zakładzie ma powstać ok. 500 nowych miejsc pracy

Nowy zakład będzie produkować zewnętrzne i wewnętrzne jednostki pomp ciepła głównie na rynek europejski i dołączy do europejskiej sieci produkcyjnej i wytwórczej pomp ciepła firmy. Nowa lokalizacja produkcyjna w Polsce ma korzystać z najlepszych praktyk opracowanych przez firmę w celu wspierania produkcji przyjaznej dla klimatu.

Inne przedsięwzięcia Bosch w Polsce

Od 2018 r. Bosch inwestuje w rozbudowę swoich lokalizacji odpowiedzialnych za rozwój i produkcję pomp ciepła w Europie. "Jestem bardzo dumny, że mogę ogłosić powstanie kolejnego zakładu produkcyjnego Grupy Bosch w Polsce. Firma Bosch od wielu lat produkuje w naszym kraju urządzenia AGD, komponenty do układów hamulcowych i osprzęt do elektronarzędzi. Teraz powitamy nowy, innowacyjny produkt, który jest ważnym rozwiązaniem grzewczym opartym na OZE, które pozwala na ograniczenie użycia paliw kopalnych i wspiera przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. To świetna wiadomość zarówno dla Polski, jak i dla Grupy Bosch w Polsce" - mówi Rafał Rudziński, prezes zarządu firmy Robert Bosch i reprezentant Grupy Bosch w Polsce. 

W Polsce Grupa Bosch jest obecna od 1992 r. Reprezentują ją cztery spółki: Robert Bosch; Bosch Rexroth; BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego i sia Abrasives Polska. Bosch prowadzi w Polsce działalność w pięciu lokalizacjach: Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie i zatrudnia ponad 8 500 pracowników. Grupa Robert Bosch dotychczas zainwestowała w ramach Polskiej Strefy Inwestycji (PSI) w sumie 1,445 mld zł, z gwarancją utworzenia 1 541 nowych miejsc pracy (dane nie obejmują nowej inwestycji). Firma działa w dwóch strefach ekonomicznych - SSE Euro-Park Mielec oraz Wałbrzyskiej SSE. 

Więcej o: