"W 2022 r. w stosunku do 2021 r., sprzedaż pomp ciepła w Polsce wzrosła ogólnie o 120 proc. W zakresie urządzeń przeznaczonych do centralnego ogrzewania wodnego wzrost sięgnął 130 proc. Jeszcze więcej - bo aż o 137 proc. - wzrosła liczba sprzedanych pomp ciepła typu powietrze/woda" - informuje Stowarzyszenie Port PC. Ta ostatnia kategoria zalicza piąty rok z rzędu ze wzrostem o 100 proc. W ciągu dekady wzrost rynku był 100-krotny.
"W ujęciu liczbowym dane przedstawiają się następująco: w 2022 r. sprzedano łącznie 203,3 tys. szt., w tym 188.2 tys. szt. w zakresie urządzeń typu powietrze/woda i około 7,2 tys. szt. gruntowych pomp ciepła oraz 7,9 tys. sztuk pomp ciepła do ciepłej wody użytkowej. Oznacza to, że udział pomp ciepła w ogólnej liczbie sprzedanych urządzeń grzewczych w 2022 r. na polskim rynku (uwzględniając jej 10 proc. spadek w stosunku do 2021 r.) może wynieść blisko 30 proc., a uwzględniając sprzedane klimatyzatory z funkcją grzania, było to już niemal co drugie sprzedane urządzenie grzewcze" - pisze Port PC.
Polacy instalują pompy ciepła, bo się po prostu opłacają, ale też dlatego, że rośnie świadomość w kwestii czystej energii. Istotna była też ulga termomodernizacyjna oraz zmiany w programie "Czyste Powietrze", zwiększające finansowe wsparcie dla pomp ciepła.
Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl
"W grudniu 2022 r. udział pomp ciepła w programie "Czyste Powietrze" wyniósł aż 63 proc. w ogólnej liczbie wniosków na wymianę źródeł ciepła, podczas gdy w styczniu 2022 r. było to zaledwie 28 proc." - pisze Port PC. Rynek pomp ciepła w następnych latach będzie rósł m.in. w związku z trwająca transformacją energetyczną, zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim.
Według opracowań "The Future of Heat Pumps" oraz "World Energy Outlook 2022" elektryczne pompy ciepła mają zaspokajać połowę globalnego zapotrzebowania na ciepło do 2045 r. i dostarczać blisko 2/3 ciepła w krajach rozwiniętych (OECD) w 2050 r. Łączna liczba zainstalowanych pomp ciepła powinna w związku z tym zwiększyć się ze 180 mln sztuk w 2020 r. do 600 mln sztuk w 2030 r. (niemal czterokrotnie) oraz 10-krotnie - do 1,8 mld sztuk w 2050 r." - informuje Port PC.
Port PC spodziewa się więc, że w tym roku sprzedaż pomp ciepła typu powietrze/woda wzrośnie o kolejne kilkadziesiąt procent względem 2022 roku. W wariancie optymistycznym może on wynosić ok. 40-50 proc. w stosunku do 2022 r. (rok do roku), a w przypadku gruntowych pomp ciepła o około 30-40 proc.
Mimo że rynek pomp ciepła zyskuje, to Polska gospodarka nie zyskuje na tym proporcjonalnie dużo. Jak zwraca uwagę na Twitterze ekonomista Jan Zygmuntowski, prawie wszystkie sprzedane urządzenia pochodzą z importu.
Od roku pytam: jaki jest plan, by te środki zostawały w Polsce? Jest jakaś strategia rozwoju polskiego zielonego przemysłu? Dobre zarządzanie polega właśnie na tym, żeby takie trendy widzieć i na nie reagować @MorawieckiM!
- pisze Zygmuntowski.
Port PC zwraca z kolei uwagę, że barierą wzrostu rynku pompo ciepła może okazać się deficyt wykwalifikowanych instalatorów montujących pompy ciepła oraz kwestia jakości pomp ciepła i instalacji" - pisze Port PC.