"Studio Biznes" pyta o inflację i krajową gospodarkę. Prezes PFR: Unikniemy recesji w tym roku

Inflacja wciąż jest wysoka, ale niedługo zacznie spadać. Co to oznacza i ile wyniesie? Jak zachowa się polska gospodarka w najbliższym czasie? Na te pytania odpowie Karolinie Hytrek-Prosieckiej w "Studiu Biznes" prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Paweł Borys. Natomiast Grażyna Piotrowska-Oliwa z Grupy Modne Zakupy opowie o preferencjach zakupowych Polaków.
Zobacz wideo Studio Biznes od. 152

W dzisiejszym programie Karolina Hytrek-Prosiecka będzie rozmawiać z Pawłem Borysem, prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju. Rozmowa będzie dotyczyć m.in. przyczyn i winnych wysokiego poziomu inflacji w Polsce oraz tego, czy jesteśmy świadkami "greedflation", czyli wzrostu cen będącego wynikiem wykorzystywania sytuacji przez firmy do ich podnoszenia. Porozmawiamy również o spowolnieniu gospodarczym w Polsce. 

Ilu Polaków wypłaca pieniądze z PPK?

Od szefa PFR spróbujemy też dowiedzieć się, ilu Polaków wypłaca swoje pieniądze z PPK. W kwietniu okazało się, że wypłacając regularnie środki z PPK, mamy szansę na wyższą "prawdziwą" emeryturę. W przypadku wcześniejszych wypłat z PPK odzyskujemy wpłacane przez nas składki, a także otrzymujemy 70 proc. wpłat pracodawcy. Przepadają jednak dopłaty rządu, w tym powitalna w wysokości 250 zł i coroczna - 240 zł. Pozostałe 30 proc. wpłat pracodawcy trafia na subkonto pracownika w ZUS. "I właśnie o te 30 proc. wpłat od pracodawcy chodzi. Skoro trafiają na subkonto w ZUS, to powiększają kapitał, na podstawie którego kiedyś ZUS wylicza naszą emeryturę. A więc zapewne podnoszą także jej wysokość" - tłumaczył tę kwestię Mikołaj Fidziński z Gazeta.pl.

"Studio Biznes" o rosnących cenach i preferencjach zakupowych Polaków

Drugim gościem "Studia Biznes" będzie Grażyna Piotrowska-Oliwa z Grupy Modne Zakupy, członkini rady dyrektorów Pepco, która opowie o preferencjach zakupowych Polaków w dobie rosnących cen. Czy Polacy kupują mniej, a może po prostu mądrzej? Czym jest zjawisko "downgradingu'? Dlaczego mimo zapowiedzi spadającej inflacji wciąż warto rozsądnie wydawać swoje pieniądze?

W ostatniej części programu - specjalny prezent na pożegnanie dla rozstającego się z redakcją, poprzedniego prowadzącego "Studio Biznes" - Łukasza Kijka.

Więcej o: