Ceny mieszkań znów w górę. W tych miastach jest drożej niż przed okresem spadków [RAPORT]

Spadek cen mieszkań już za nami? W marcu w 9 z 17 miast ceny były wyższe niż w maju 2022 r. - wynika z najnowszego raportu Expandera i Rentier.io. Ostatnie wzrosty sprawiły, że w ponad połowie badanych miast ceny mieszkań są już wyższe niż przed okresem spadków.
Zobacz wideo Rynek nieruchomości? "Jestem po to, żeby ten rynek uporządkować"

W danych kwartalnych widać wzrosty cen we wszystkich segmentach rynku. Najmocniej zdrożały średniej wielkości mieszkania (+1,77 proc. kwartał do kwartału) i małe (+1,73 proc.). Z kolei ceny dużych lokali wzrosły o 0,84% kwartał do kwartału. Znacząco odbiła też liczba rozpoczynanych budów (+69 proc.). "Ze snu budzi się też rynek kredytów hipotecznych" - czytamy w raporcie Expandera i Rentier.io, który otrzymała Gazeta.pl.

Nieruchomości. Perspektywa taniego kredytu ożywiła rynek

Wzrost zdolności kredytowej wywołany złagodzeniem Rekomendacji S oraz perspektywa taniego kredytu w ramach programu "Bezpieczny Kredyt 2 proc." wpłynęły na poprawienie nastrojów na rynku mieszkaniowym. Eksperci wskazują, że realny wpływ programu na rynek nieruchomości będzie ograniczony, ponieważ będą mogły z niego skorzystać tylko osoby, które nigdy wcześniej nie posiadały domu ani mieszkania. Efekt psychologiczny jest jednak znaczący.

Marzec to dopiero drugi miesiąc z rzędu, kiedy wzrosty przeważały nad spadkami cen (wzrosty w 12 miastach, spadki były natomiast w pięciu). Wcześniej mieliśmy do czynienia z naprzemiennymi spadkami i wzrostami. Spadki cen ofertowych były jednak na tyle niewielkie, że w większości badanych miast już nie ma po nich śladu. W marcu bowiem ceny w 9 z 17 miast były już wyższe niż w maju 2022 r., kiedy obserwowaliśmy ostatni szczyt cenowy. Największe wzrosty w tym okresie pojawiły się w Katowicach (5,7 proc.), Lublinie (4,2 proc.) i Poznaniu (3,2 proc.). Z kolei wciąż taniej niż w maju 2022 r. jest w ośmiu miastach. Największe spadki w tym okresie odnotowano w Szczecinie (-5,8 proc.), Częstochowie (-5,7 proc.) i Toruniu (-4,2 proc.) - wynika z raportu.

Które mieszkania drożeją najmocniej?

W danych kwartalnych widać, że przewaga wzrostów dotyczy wszystkich segmentów rynku, czyli zarówno małych, średnich jak i dużych mieszkań. W porównaniu do IV kwartału 2022 r. ceny małych mieszkań w analizowanych miastach wzrosły przeciętnie o 1,5 proc. (poprzednio eksperci z Expandera i Rentier.io. odnotowali spadki 1,4 proc.), średniej wielkości lokali o 1,8 proc. (spadek 1,3 proc. w poprzednim odczycie), a dużych o 0,8 proc. (w porównaniu do spadku 0,5 proc. porównując IV kw. 2022 do III kw. 2022). "Widać więc ewidentne odbicie i wyższe oczekiwania cenowe sprzedających" - wnioskują analitycy.

Ofertowe ceny mieszkań w marcu 2023 r. i ich kwartalne zmianyOfertowe ceny mieszkań w marcu 2023 r. i ich kwartalne zmiany Grafika: Expander i Rentier.io

Mieszkania. Mocny wzrost rozpoczynanych budów

Najnowsze dane GUS pokazują, że poprawa nastrojów przekłada się na odbicie w rozpoczynanych budowach. W ostatnich miesiącach mieliśmy do czynienia z około 10 tysiącami rozpoczynanych budów miesięcznie. W marcu liczba ta nagle podskoczyła do 18,3 tys., co oznacza wzrost w porównaniu do lutego aż o 69 proc. W przypadku deweloperów ten wzrost wynosi 67 proc., a w zakresie budów indywidualnych jest jeszcze większy (+81 proc.).

Kredyty hipoteczne. Wyraźny wzrost wartości kredytów, wynik najlepszy od miesięcy

Również na rynku kredytów hipotecznych widać pierwsze oznaki ożywienia. Według BIK w marcu banki udzieliły kredytów hipotecznych na kwotę 3,5 mld zł. To najlepszy wynik od 9 miesięcy. W porównaniu z lutym oznacza to wzrost aż o 57 proc. Wciąż było to jednak o 43 proc. mniej niż przed rokiem.

Porównanie rat zwykłego kredytu i 'Bezpiecznego kredytu 2 proc.' (wkład własny 10 proc., okres spłaty 30 lat)Porównanie rat zwykłego kredytu i 'Bezpiecznego kredytu 2 proc.' (wkład własny 10 proc., okres spłaty 30 lat) Grafika: Expander i Rentier.io

"Ten wzrost to prawdopodobnie pierwsze efekty złagodzenia Rekomendacji S przez KNF, dzięki czemu odczuwalnie wzrosła dostępna kwota kredytu. Problemem pozostaje wciąż dość wysokie oprocentowanie kredytów" - piszą eksperci. Średnia stawka stała przy wkładzie własnym 10 proc. wynosi 8,61 proc. Dla osób, które będą mogły skorzystać z programu "Bezpieczny kredyt 2 proc." problem rozwiążą dopłaty. Obniżą raty do takiego poziomu, jakby oprocentowanie kredytu wynosiło ok. 2,5 proc. Pozostali muszą niestety uzbroić się w cierpliwość i zaczekać, aż Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe.

Więcej o: