PCC i zakup samochodu. Czy nowe auto należy zgłosić do urzędu skarbowego?

Czy zakup nowego samochodu należy zgłosić do urzędu skarbowego? Są sytuacje, w których nabywca jest zwolniony z konieczności zapłaty podatku. Kto musi zgłaszać auto, a kto jest z tego zwolniony?

Czy zakup nowego samochodu należy zgłosić do urzędu skarbowego? Przepisy dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) nie uległy zmianie, a fiskus o każdym wzbogaceniu musi wiedzieć. Jest jednak pewien haczyk. 

Zobacz wideo Buda: Nie byłbym za opłatą solidarnościową

Czy nowe auto należy zgłosić do urzędu skarbowego?

"Jeśli kupiłeś samochód, to czynność ta podlega opodatkowaniu (PCC), z wyjątkiem przypadków, gdy istnieje podstawa prawna do wyłączenia obowiązku zapłaty PCC lub zwolnienia z tego podatku" - czytamy na stronie rządowej. Co to oznacza? Po zakupie auta należy złożyć deklarację w urzędzie skarbowym. Nabywca musi wyszczególnić dane pojazdu oraz jego parametry. Następnie zostanie określona wartość podatku, którą musi uiścić. Nie jest to jednak takie oczywiste w przypadku fabrycznie nowych samochodów z salonu. Dealer jest przedsiębiorcą i nie może sprzedać auta na umowę kupna-sprzedaży. Wystawia fakturę VAT.

Urząd skarbowy o zakupie i tak się dowie

Skoro transakcja zakupu nowego samochodu zostaje obłożona podatkiem VAT określonym na fakturze, nie ma sensu opodatkowania tej transakcji po raz drugi. "W skrócie, nabywca nie musi składać w urzędzie skarbowym deklaracji PCC-3. Nie musi też opłacać 2-procentowego podatku od czynności cywilno-prawnych" - podaje Infor. Transakcję zgłosi sam dealer. "Będzie musiał bowiem wysłać fakturę jako element zestawienia pliku kontrolnego JPK po miesięcznym rozliczeniu ewidencji VAT-owskiej. Urząd skarbowy o zakupie tak czy tak się zatem dowie" - czytamy.

PCC przy umowie sprzedaży. Kto jest zwolniony?

Transakcji nie muszą zgłaszać również osoby, które:

  • nabyły auto o wartości nie wyższej niż 1000 zł;
  • kupiły auto używane nie na umowę kupna-sprzedaży, a fakturę, w takim przypadku to sprzedający odprowadzi podatek od transakcji w ramach rozliczeń działalności gospodarczej;
  • nabyły samochód za granicą, ewentualnie mają miejsca zamieszkania lub siedziby w Polsce;
  • kupiły auto na potrzeby własne i są zaliczone do grupy osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
Więcej o: