Czechy. Rząd chce wprowadzić jednodniową winietę autostradową. Zmiany sposobem na walkę z zadłużeniem

Czeski rząd poinformował o planach wprowadzenia od przyszłego roku jednodniowej winiety autostradowej. Tamtejsze ministerstwo transportu zaproponowało także zmianę wysokości innych opłat za korzystanie z autostrad. Projekt ten stanowi element pakietu reform, dzięki którym Czechy chcą walczyć z deficytem budżetowym.

Czeskie ministerstwo transportu zamierza wprowadzić w przyszłym roku szereg zmian w zakresie opłat, jakie kierowcy wnoszą za korzystanie z autostrad. Plany przedstawione przez rząd stanowią część reform, które mają pomóc Czechom w rozwiązaniu problemu zadłużenia, z jakim zmaga się ten kraj.

Zobacz wideo To nie USA, to autostrada A4. Pościg za kierowcą, który ukradł alkohol. I nie tylko pił

Czechy planują wprowadzenie jednodniowej winiety autostradowej. Kierowców czekają też inne zmiany

Od marca przyszłego roku w Czechach ma zostać wprowadzona jednodniową winieta autostradowa. Jej koszt będzie wynosił 200 koron, co stanowi równowartość około 40 złotych. Rozwiązanie zaproponowane przez czeski rząd to nowość. Jak na razie najkrótszy czas obowiązywania winiety wynosi u naszych sąsiadów 10 dni.

Oprócz wprowadzenia tego nowatorskiego rozwiązania Czesi chcą również zmienić wysokość opłat za innego rodzaju winiety autostradowe. Koszt winiety rocznej dla samochodów osobowych ma wzrosnąć do 2300 koron (ok. 440 zł). Wobec tego kierowcy zapłacą za nią prawie o połowę więcej niż dotychczas. Tańsze natomiast będą być winiety miesięczne i 10-dniowe. Cena tych pierwszych spadnie o 10, a drugich o 40 koron. Najbardziej korzystne zmiany czekają kierowców aut z napędem elektrycznym, którzy od marca 2024 r. nie będą wnosić żadnych opłat za przejazd czeskimi autostradami.

Czechy. Rząd przedstawił plan walki z zadłużeniem. Chce zaoszczędzić 94 mld koron w 2024 r.

Jak możemy przeczytać na portalu idnes.cz, zmiany proponowane przez czeski rząd stanowią część pakietu reform mających na celu poprawę stanu finansów publicznych. Tamtejsi politycy poinformowali, że Czesi zamierzają w przyszłym roku zmniejszyć deficyt budżetowy o 94 miliardy koron, czyli ok. 18 mld złotych. W 2025 r. oszczędności mają być jeszcze większe. Rząd planuje wówczas zredukować zadłużenie Czech aż o 148 mld koron, co stanowi równowartość ponad 28 mld złotych.

Więcej o: