Daniel Obajtek zapowiada nowe paliwo na stacjach Orlenu w Polsce

Podczas dwudniowej konwencji PiS wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapewnił, że obecny rząd będzie walczył o to, aby polityka klimatyczna Unii Europejskiej uwzględniała interes Polski. Z kolei szef PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiedział, że na początku roku na stacjach pojawi się nowe paliwo.

Podczas konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie minister Jacek Sasin, który przewodniczył dyskusjom w panelu "Bezpieczeństwo energetyczne", skrytykował unijny pakiet Fit for 55. Powiedział, że jego wdrożenie miałoby doprowadzić do zubożenia Polski. Na potwierdzenie tej tezy przytoczył wyliczenia analityków Banku Pekao S.A., z których wynika, że wprowadzenie tego pakietu do 2030 roku kosztowałoby 2 biliony 400 miliardów złotych. Dodał, że na głowę każdego Polaka wypadałoby wtedy 64 tysiące złotych. "Będziemy cały czas rozmawiać, będziemy cały czas negocjować, będziemy walczyć, aby te złe rozwiązania nie spadły na nas jak grom z jasnego nieba" - zadeklarował Jacek Sasin.

Wicepremier mówił też o planach budowy w Polsce dużych i małych elektrowni atomowych. Jak podkreślał, chodzi o zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa energetycznego. Sasin powiedział, że realizacja budowy pierwszej, dużej elektrowni jądrowej już się zaczęła. Dodał, że inwestycja będzie realizowana we współpracy z amerykańską firmą Westinghouse (chodzi o Choczewo w województwie pomorskim - red.). - Mamy już wybraną lokalizację na Pomorzu - mówił wicepremier. Dodał, że jesienią dowiemy się, gdzie i z kim będzie budowana druga elektrownia atomowa. Jak mówił wicepremier, projekt budowy kolejnej elektrowni ma być realizowany jako partnerstwo Polskiej Grupy Energetycznej oraz firm prywatnych. Członek ekipy Morawieckiego powiedział również, że rząd "wszedł w program małych reaktorów jądrowych". Przypomniał, że kontrakt na budowę tych reaktorów Grupa Orlen zawarła z amerykańsko-japońskim konsorcjum GE Hitachi. Jak przekazał, Orlen zamierza zbudować 76 małych reaktorów jądrowych, a w ostatnim czasie wskazano 7 lokalizacji tych elektrowni modułowych. 

Zobacz wideo Marlena Marląg po konwencji PiS

Daniel Obajtek zapowiada nowe paliwo na stacjach Orlenu

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiedział podczas konwencji, że na początku przyszłego roku w Polsce pojawi się ekologiczne paliwo E10. Oświadczył, że jego wprowadzenie przyniesie korzyści polskim rolnikom. Wyjaśnił, że dzięki temu sprzedadzą więcej zboża, które posłuży produkcji paliwa. Szef Orlenu przekazał, że koncern będzie wytwarzał z polskiego zboża około 3 miliony ton biododatków.

Paliwo E10 jest bardziej ekologiczne od obecnie sprzedawanego na polskich stacjach E5. Różnią się one zawartością biokomponentów. W paliwie E5 jest ich maksymalnie 5 procent. Pozostałe 95 procent. to benzyna bezołowiowa wytwarzana z ropy naftowej. W paliwie E10 maksymalna zawartość biokomponentów wynosi 10 procent.

Weekendowa konwencja partii rządzącej w Warszawie odbywała się pod hasłem "Ul Programowy Prawa i Sprawiedliwości". Dyskusje toczyły się w ramach czterech paneli tematycznych: "Bezpieczna Polska", "Bezpieczeństwo energetyczne", "Zdrowie Polaków" oraz "Suwerenna Polska w Zjednoczonej Europie". Podobnie jak w sobotę, w debatach wzięli udział ministrowie, parlamentarzyści i zaproszeni eksperci. Liderami paneli byli: minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister zdrowia Adam Niedzielski i europoseł Zbigniew Kuźmiuk. Konwencję zakończyło przemówienie Jarosława Kaczyńskiego, który zapowiedział między innymi podwyższenie świadczenia na dziecko z 500 do 800 złotych.

Więcej o: