W dobie wszechobecnych plastikowych kart i płatności zbliżeniowych dokonywanych za pośrednictwem smartfona lub smartwatcha tradycyjne środki płatnicze stopniowo tracą na znaczeniu i przestają być potrzebne. Choć w wielu miejscach nie dokonamy już płatności gotówką, dla sporej grupy osób wciąż jest to ważny sposób na dysponowanie swoimi finansami. Banknoty powstają ze specjalnego rodzaju papieru będącego połączeniem surowców mających zagwarantować im trwałość i odporność na codzienne użytkowanie. Monety są natomiast składową różnych stopów. Mimo to nierzadko zdarza się, że ulegają one uszkodzeniu. Co należy zrobić ze zniszczonym banknotem lub monetą?
Sprzedawca ma prawo odmówić nam przyjęcia zniszczonej gotówki i tym samym uniemożliwić nam dokonanie zakupu. Do wymiany kwalifikują się wszystkie podarte, postrzępione, przepołowione, sprane, zaplamione, porysowane i brudne banknoty. Każda z wymienionych sytuacji uniemożliwia bowiem weryfikację ich prawdziwości. Choć zniszczenie monet zdarza się znacznie rzadziej, one również mogą zostać odrzucone przez sprzedawcę. W ich przypadku może dojść do rozdzielenia się rdzenia z pierścieniem lub wygięcia całej powierzchni pieniądza.
Po wymianę zniszczonych banknotów najlepiej udać się do placówki banku, na której ciąży obowiązek dokonania wymiany naszego środka płatniczego pod warunkiem, że zachowało się co najmniej 45 proc. jego oryginalnej powierzchni. Bardziej zniekształcone banknoty i monety można odesłać wraz z wnioskiem do Narodowego Banku Polskiego pocztą, pod warunkiem że nie przekraczają one sumy 2 tys. zł. Nie zawsze otrzymamy jednak dokładnie taki sam nominał, jak ten który wymienialiśmy. Jeśli nasz środek płatności zachował się w ponad 75 proc. lub został przerwany na maksymalnie 9 części składających się na jego całość, dostaniemy pełny zwrot wysłanej kwoty. W przypadku banknotów zachowanych w przedziale od 45 do 75 proc. w nasze ręce trafi połowa ich wartości nominalnej. Z kolei moneta rozłączona na dwie części przyniesie nam pełną kwotę, podczas gdy jedna z dwóch już tylko jej połowę.