Waloryzacja 500 plus? Polacy chcą czegoś innego. "Zaczynamy rozumieć" [SONDAŻ]

W najnowszym sondażu Polacy wybierali między podwyżką świadczenia 500 plus a ulgami podatkowymi. Okazuje się, że przeważająca większość, zamiast wyższego świadczenia, woli po prostu płacić niższe podatki. - To bardzo dobry prognostyk naszego społeczeństwa - ocenia dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego.
Zobacz wideo Waloryzować 500 + czy też nie?

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział w połowie maja podniesienie popularnego świadczenia 500 plus do kwoty 800 zł. To jedna z obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. A co na to Polacy?

Waloryzacja 500 plus, czy ulgi podatkowe? Polacy zdecydowanie [SONDAŻ]

Ulga podatkowa na dzieci i wyższa kwota wolna od podatku, w ocenie Polaków, byłaby lepszą pomocą dla rodzin niż waloryzacja świadczenia 500 proc. Na ulgi podatkowe dla dzieci wskazało 61,5 proc. ankietowanych, a wyższą kwotę wolną wybrało 65,7 proc. osób - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Tymczasem za waloryzacją 500 plus opowiedziało się zaledwie 23 proc. Polaków. Co więcej, 53,1 proc. badanych uważa, że 800 plus (czyli podwyższone świadczenie 500 plus) powinno przysługiwać tylko rodzinom spełniającym określone kryterium dochodowe. Natomiast tylko 22,5 proc. chce, aby wyższe świadczenie na dzieci było wypłacane dla wszystkich rodzin - bez progu dochodowego.

Polacy nie chcą podwyżki 500 plus. Ekspert: Zaczynamy odczuwać, że płacimy coraz więcej podatków

- Te wyniki to bardzo dobry prognostyk naszego społeczeństwa. Widać, że zaczynamy rozumieć, skąd się biorą pieniądze na tego typu świadczenia. Z budżetu państwa, który jest pochodną naszych podatków. A ich płacimy coraz więcej - w składce zdrowotnej, de facto w PIT - i to Polacy zaczęli odczuwać - skomentował sondaż dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego w rozmowie z "Rzeczpospolitą". 

Fragmentów Studia Biznes można słuchać także w wersji audio na dużych platformach streamingowych, m.in. tu:

Więcej o: