Ustawa o waloryzacji 800 plus jeszcze w tej kadencji? Jest odpowiedź Morawieckiego

Premier Mateusz Morawiecki w piątek na antenie Polskiego Radia zapowiedział, że ustawa dotycząca podwyższenia świadczenia 500 plus do 800 zł, zostanie przyjęta przez Sejm jeszcze w obecnej kadencji. Nie ulega zmianie natomiast zapowiedziany wcześniej termin wprowadzenia w życie zwaloryzowanego świadczenia, czyli 1 stycznia 2024 roku.

500 plus to program, który w życie wszedł w kwietniu 2016 roku i od tamtej pory nie był waloryzowany, w związku z czym wartość pieniędzy systematycznie maleje. Choć wielokrotnie pojawiały się pogłoski na temat zwiększenia świadczenia, posłowie je dementowali. Nieoczekiwanie podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie, która odbyła się 14 maja, Jarosław Kaczyński zapowiedział waloryzację. Miałaby ona nastąpić od 1 stycznia 2024 roku. Z kolei Mateusz Morawiecki potwierdził, że rząd rozpocznie prace nad zwiększeniem kwoty świadczenia.

Zobacz wideo Waloryzować 500 + czy też nie?

Donald Tusk natomiast zapowiedział, że będą starać się o przyspieszeniu terminu waloryzacji - miałaby ona zostać wprowadzona w życie już od 1 czerwca - w Dzień Dziecka. Niektórzy eksperci zwracali uwagę, że waloryzacja będzie miała wpływ na utrzymującą się wysoką inflację (sam Kaczyński jeszcze przed kilkoma miesiącami twierdził, że waloryzacja do 700 zł zadziałałaby proinflacyjnie). Teraz jednak partia rządząca zmieniła zdanie i twierdzi, że 800 plus nie zwiększy inflacji

Prezes NBP Adam Glapiński Adam Glapiński wypowiedział słowa, na które czekają wszyscy kredytobiorcy

Ustawa o 800 plus jeszcze w tej kadencji? Jest odpowiedź Morawieckiego

Premier Mateusz Morawiecki w piątek 26 maja był gościem Polskiego Radia 24, gdzie wypowiedział się na temat prac nad waloryzacją 500 plus. Zapewnił, że program jest konsekwentnie realizowany i trwają prace nad jego wdrożeniem. - Wkrótce konsultacje, wdrożenie ustawy i zapewnione środki w budżecie na ten program - powiedział. 

Odniósł się też do słów Grzegorza Schetyny, który w czwartek w rozmowie z Radiem Zet powiedział, ze ludzie nie wierzą w to, że 800 plus rzeczywiście zostanie wprowadzone. - Dzisiaj ta propozycja, która miała zrewolucjonizować scenę polityczną w Polsce, która miała być gamechangerem, dzisiaj rakiem się z tego wycofują. Mówią dzisiaj o konsultacjach, o projekcie, który będzie w czerwcu. A to dlatego, że Donald Tusk powiedział "sprawdzam". Kładźcie projekt na stół, a projektu nie ma - mówił Schetyna. Morawiecki po kilku uszczypliwościach w stronę opozycji, stwierdził, że program przedstawiany przez Kaczyńskiego jest realizowany bardzo konsekwentnie. Wskazał też, że ustawa dotycząca 800 plus będzie w tej kadencji Sejmu. - Tak, oczywiście, ustawa w tej kadencji Sejmu, i to nie tylko. Już przyjęliśmy ustawę o autostradach (PiS na konwencji zapowiedział, że wszystkie autostrady w Polsce będą darmowe - red.) - dodał. 

Apteka (zdjęcie ilustracyjne) Morawiecki zaskoczył deklaracją w sprawie darmowych leków

Waloryzacja 500 plus. Będą nowe zasady? 

Zgodnie z obecnymi przepisami 500 plus przysługuje na każde dziecko i wypłacane jest do momentu, gdy skończy ono 18 lat. Dochód rodziców nie ma znaczenia i nie jest brany pod uwagę. Jeśli świadczenie zostałoby waloryzowane, zasady programu pozostałyby takie same. O świadczenie ubiegać się mógłby więc każdy rodzic lub opiekun faktyczny dziecka. Wniosek można złożyć wyłącznie przez internet przy pomocy: PUE ZUS, portalu informacyjno-usługowego Emp@tia lub bankowości elektronicznej. 

Więcej o: