Dziś decyzja w sprawie stóp procentowych. Ekonomiści przewidują: Narracja RPP się zmieni

We wtorek Rada Polityki Pieniężnej ogłosi decyzję ws. stóp procentowych. Te raczej pozostaną na obecnym poziomie. Ale zdaniem ekonomistów można oczekiwać zmiany w narracji RPP.
Zobacz wideo

We wtorek kończy się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Ekonomista Santander Bank Polska Grzegorz Ogonek uważa, że na tym posiedzeniu członkowie Rady nie zmienią wysokości stóp. Podobnie twierdzi też Adam Antoniak z ING BSK, cytowany przez TVN24 za PAP. Pogląd podziela również ekonomista Rafał Parvi z uczelni WSB Mertio. 

Stopy procentowe najpewniej zostaną utrzymane, ale nie znaczy to, że nie będzie zmian

Adam Antoniak twierdzi, że po czerwcowym posiedzeniu RPP nastąpi jednak pewna zmiana. "Możemy mieć do czynienia ze zmianą retoryki Rady" – ocenia ekonomista. Podobne przemyślenia mają analitycy PKO BP. Ich zdaniem możliwa jest "pewna korekta wymowy komunikatu RPP". Czego ma dotyczyć zmiana retoryki, ekonomiści nie precyzują.

Decyzję w sprawie wysokości stóp poznamy po południu. Podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi obecnie 6,75 procent.

Obniżka stóp procentowych od jesieni?

Grzegorz Ogonek zauważa, że według niektórych członków RPP jeszcze w tym roku będzie można rozpocząć dyskusję o możliwej obniżce stóp. Ekonomista podkreśla, że warunkiem rozpoczęcia dyskusji o obniżce stóp jest wyraźne obniżenie się inflacji. Jego zdaniem taka debata może się rozpocząć, jeśli listopadowa projekcja inflacji pokaże optymistyczne dane dotyczące obniżania się dynamiki wzrostu cen.

Eksperci NBP przygotowują projekcje inflacji i wzrostu gospodarczego trzy razy w roku: w marcu, lipcu i listopadzie. Projekcja jest jednym z najważniejszych dokumentów, na podstawie których członkowie Rady decydują o wysokości stóp procentowych.

Więcej o: