Wiele osób może skorzystać z pobytu w sanatorium na koszt ZUS-u. Dotyczy to osób, które pracują i wymagają rehabilitacji, aby wrócić do pracy. Co ważne, oczekiwanie na turnus jest dużo krótszy od oczekiwania na pobyt sanatoryjny w ramach NFZ - przekazuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Wiele osób może skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS, dzięki czemu mogą wyjechać do sanatorium i zadbać o swoje zdrowie. Okazuje się, że czas oczekiwania na udział w turnusie może wynieść zaledwie kilka miesięcy. Z rehabilitacji leczniczej mogą korzystać osoby aktywne zawodowo, które z powodu choroby lub urazu mogą stracić pracę. Nie mogą z niej zatem skorzystać emeryci, ponieważ nie są aktywni zawodowo i nie są ubezpieczeni w ZUS-ie.
Osoby, które chcą skorzystać z wyjazdu organizowanego przez ZUS, powinny przede wszystkim udać się na wizytę do lekarza, który wystawi odpowiedni wniosek dotyczący rehabilitacji leczniczej. Powinny się tam znaleźć informacje, takie jak: dane pacjenta, rozpoznanie medyczne oraz opinia lekarza. Niezbędna jest również informacja, że wniosek dotyczy właśnie rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS. Następnie należy złożyć dokument w placówce ZUS lub wysłać pocztą. Wniosek może również wypisać lekarz, który wystawi zwolnienie lekarskie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS - czytamy na stronie ZUS-u.
Następnie pacjent powinien zostać zbadany przez lekarza orzecznika ZUS. Niezbędna jest wówczas cała dotychczasowa dokumentacja medyczna. Decyzję o skierowaniu na rehabilitację podejmuje właśnie lekarz orzecznik ZUS po przeprowadzeniu niezbędnego badania.
Jeżeli pacjent zostanie skierowany na rehabilitację, całość kosztów pobytu w sanatorium pokrywa ZUS. Dotyczy to zakwaterowania, wyżywienia, a także zwrotu kosztów dojazdu do ośrodka oraz do miejsca zamieszkania. Podczas pobytu w sanatorium lekarz wystawia odpowiednie zwolnienie lekarskie. Najczęściej turnus rehabilitacyjny trwa 24 dni, może jednak zostać skrócony lub wydłużony.
Po opuszczeniu sanatorium pacjent otrzymuje kartę informacyjną, dotyczącą obecnego stanu zdrowia. Z rehabilitacji mogą najczęściej korzystać osoby zmagające się ze schorzeniami narządów ruchu, układu oddechowego, układu krążenia czy schorzeń onkologicznych. Pamiętajmy, że to lekarz decyduje, czy rehabilitacja odbędzie się w trybie ambulatoryjnym czy stacjonarnym. To on kieruje do określonego ośrodka, pacjent nie może sam go wybrać.