W trakcie sobotniej rozmowy telefonicznej prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał swojego irańskiego odpowiednika, prezydenta Ebrahima Raisiego, do natychmiastowego zaprzestania wspierania Rosji w obecnym konflikcie w Ukrainie, szczególnie poprzez dostarczanie im dronów.
Przywódca Francji podkreślił, że takie działania niosą za sobą poważne implikacje związane z bezpieczeństwem oraz sytuacją humanitarną w Ukrainie, a także pogłębiają napięcia na arenie międzynarodowej.
W ostatni piątek Biały Dom oświadczył, że Iran dostarcza Rosji niezbędne materiały do wytwarzania bezzałogowych statków powietrznych, które mają być produkowane na terenie Federacji Rosyjskiej. Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, John Kirby, dodał, że fabryka jest na tyle zaawansowana, że może rozpocząć prace już na początku nadchodzącego roku.
Również w piątek brytyjski minister spraw zagranicznych, James Cleverly, poinformował, że Iran wysyła do Rosji nieustający strumień broni i amunicji, które są potem wykorzystywane do atakowania cywilów na terenie Ukrainy. W zamian za te dostawy Moskwa dostarcza Iranowi zaawansowaną technologię wojskową, pomoc finansową oraz wsparcie eksperckie, co pozwala Teheranowi na eskalację konfliktów na Bliskim Wschodzie i wyniszczanie lokalnych protestów społecznych.
Zachodnie państwa coraz intensywniej wspierają Ukrainę. W sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Kanady Justin Trudeau podpisali deklarację poparcia dla członkostwa Ukrainy w NATO. Przebywający w Kijowie z niezapowiedzianą wizytą szef kanadyjskiego rządu obiecał również nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 375 milionów dolarów. Obiecał również przekazać Ukrainie zatrzymany w ubiegłym roku rosyjski samolot transportowy Antonow.
Podczas wspólnej konferencji prasowej politycy podkreślili, że podpisana dziś deklaracja wzywa Rosję do zakończenia działań wojennych.
"Kanada pozostaje niezłomna w swoim zaangażowaniu na rzecz niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową. Kanada wysoko ceni determinację i odwagę narodu ukraińskiego i sił zbrojnych w obronie niepodległości. Ich niezłomność i odwaga nie tylko chronią bezpieczeństwo Europy w obliczu ekspansjonistycznej polityki Rosji, ale także wzmacniają system międzynarodowy oparty na zasadach poszanowania prawa międzynarodowego" - czytamy w deklaracji podpisanej w Kijowie.