Putin i Macron otrzymali kosmiczne prezenty z Chin. To próbki z Księżyca. Moskwa się odwdzięczyła

Władimir Putin i Emmanuel Macron otrzymali w prezencie od władz w Pekinie próbki przywiezione z Księżyca przez sondę Chang'e 5. Z kolei Xi Jinping dostał od Putina o pół wieku starsze próbki sprowadzone przez radziecką sondę Łuna 16.
Zobacz wideo Szrot: Chiny odgrywają znaczącą rolę w polityce międzynarodowej

Chiny wręczyły prezydentowi Francji 1,5 grama próbek księżycowych podczas jego wizyty w Pekinie, która odbyła się na początku kwietnia. "Francja od kilkudziesięciu lat współpracuje z Chinami w eksploracji kosmosu" - pisze na swojej stronie internetowej Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA). Z kolei prezydent Rosji Władimir Putin dostał identyczny prezent w lutym podczas jego wizyty w stolicy Chin.

satelita (zdjęcie ilustracyjne) Chiny pracują nad łowcą satelitów. Broń ma zapewnić przewagę w wojnach

Putin i Macron dostali kosmiczny prezent. Chiny podarowały próbki księżycowe

Chińska agencja kosmiczna wyjaśnia, że Putin odwzajemnił się, przekazując w marcu w ręce Xi Jinpinga 1,5 grama próbek z Księżyca, które zostały pobrane w 1970 r. podczas misji radzieckiej bezzałogowej sondy kosmicznej Łuna 16. Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna dopiero w poniedziałek powiadomiła o przekazanych wcześniej prezentach.

Putin Były wiceszef Banku Centralnego Rosji: Rok 2023 będzie gorszy niż 2022

Chiny sprowadziły na Ziemię ok. 1,73 kilograma próbek z Księżyca. Dokonały tego w grudniu 2020 r. podczas misji sondy kosmicznej Chang'e 5 (Chang'e to chińska bogini księżyca). Była to pierwsza od niemal 50 lat misja, która pozwoliła sprowadzić na Ziemię próbki księżycowe. Dla porównania amerykańska agencja NASA w latach 1969-1972 pobrała aż 382 kilogramy próbek. Wu Yanhua, zastępca szefa Chińskiej Narodowej Administracji Kosmicznej zapewniał w grudniu 2020 r., że Chiny podzielą się próbkami z niektórymi państwami i naukowcami. - Niektóre państwa mogą otrzymać je jako prezenty zgodnie z międzynarodowymi praktykami - tłumaczył Yanhua, cytowany przez Agencję Reutera.

Więcej o: