Waldemar Buda: Bezpieczny "kredyt na 2 procent" będzie oferowany przez największe banki

- Mamy już taką sieć, że w każdym powiecie jest co najmniej kilka ekspozytur - tak o dostępności nowego rządowego programu, którym jest Bezpieczny kredyt 2 procent, mówi Waldemar Buda, minister rozwoju.

Waldemar Buda w Programie III Polskiego Radia na antenie Polskiego Radia powiedział, że największe banki w Polsce zadeklarowały przystąpienie do rządowego programu "bezpieczny kredyt".

To powoduje, że "kredyt na 2 proc." w Polsce będzie można uzyskać w ekspozyturach na poziomie kilku tysięcy. Bo tyle jest placówek tych kilku banków. Więc nawet gdyby inne nie przystąpiły, to mamy już taką sieć, że w każdym powiecie jest co najmniej kilka ekspozytur

- stwierdził. 

Zobacz wideo Petru: Gospodarka to słabość PiS-u

Waldemar Buda o kredycie 2 proc. i inwestycji Intela w Polsce

Wyjaśnił też, że rząd nie założył górnej granicy środków przeznaczonych na program. -  Jeśli chodzi o pulę, to tutaj nie ma ograniczeń, ponieważ zaplanowaliśmy, że w tym roku nie będzie żadnych limitów - zapewnił. - W tym roku będziemy przyglądali się atrakcyjności tego produktu. Będziemy obserwowali, ilu jest zainteresowanych. I wtedy podejmowali decyzje na przyszły rok - wyjaśnił szef resortu rozwoju. 

Waldemar Buda odniósł się też do kwestii inwestycji Intela w Polsce. Podkreślał, że nowa fabryka amerykańskiej firmy to tysiące dobrze płatnych miejsc pracy dla młodych ludzi. "Intel to jest kilkanaście miliardów zainwestowanych w Polsce i zatrudnienie dla kilkunastu tysięcy inżynierów" - mówił gość radiowej Trójki. Polityk dodał, że dzięki inwestycji młodzi ludzie nie będą musieli wyjeżdżać z Polski, aby znaleźć pracę w renomowanej firmie przy nowoczesnych technologiach. Skomentował też zmianę w fotelu szefa sztabu wyborczego PiS. - Nie raz potrzebna jest nowa energia, nawet dobrego trzeba zmienić na jeszcze lepszego i wydaje się, że to jest taki ruch. Trzeba tę decyzję aprobować i współpracować dla dobra wspólnego - mówił. 

Bezpieczny kredyt 2 procent. Na czym to polega?

W ramach Bezpiecznego kredytu 2 procent kredytobiorca będzie spłacał część kapitałową raty i odsetki w wysokości około 2 procent w skali roku (może to być trochę więcej lub mniej). Resztę odsetek (do standardowego oprocentowania kredytu - dziś byłoby to około 8,50 procent) dorzuci bankowi państwo (za pośrednictwem BGK). Dopłaty do rat będą realizowane przez 10 lat. 

Maksymalna kwota kredytu wynosi 500 lub 600 tys. zł (wyższy limit dla małżeństw i rodzin z dziećmi). Do tego może dojść maksymalnie 200 tys. zł wkładu własnego (a jeśli przy budowie domu jako wkład własny do kredytu wnoszony jest grunt, to łączna wartość jego i kredytu będzie mogła wynieść nawet milion złotych). Nie ma być natomiast żadnych limitów ceny metra kwadratowego itp.

Bezpieczny Kredyt 2 procent skierowany jest do osób w wieku do 45 lat (w przypadku małżeństwa lub rodziców to warunek dla jednej osoby). Kredyt będzie można otrzymać na mieszkanie zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Będzie udzielany wyłącznie na pierwsze własne mieszkanie danej osoby w życiu.

Więcej o: