Córka Putina bywała w rezydencji przyjaciół ojca. Tak bracia Rotenberg obchodzili sankcje

Bracia Arkady i Boris Rotenberg, przyjaciele Władimira Putina, od 2014 roku znajdują się na listach sankcyjnych. Mimo tego skutecznie udawało im się obchodzić sankcje i kupować nieruchomości warte dziesiątki miliardów dolarów. W jednej z willi bywała najstarsza córka Putina, Maria Woroncowa.

Międzynarodowa grupa dziennikarzy śledczych dotarła do prywatnego archiwum Rotenbergów. W jego skład wchodzi ponad 50 tys. plików elektronicznych, w tym 30 tys. maili i 12 tys. dokumentów. Organizacja OCCRP zajmująca się zorganizowaną przestępczością i korupcją udostępniła dziś szereg artykułów, w których opisano, jak rodzina Rotenbergów, znajdująca się na liście sankcyjnej od 2014 roku, obchodziła restrykcje. 

Zobacz wideo AI sprawi, że zawodów będzie więcej? "To będzie bardzo ciekawe"

Rotenbergowie ukrywali nieruchomości 

Kluczowym współpracownikiem Rotenbergów był Maksim Wiktorow, związany w przeszłości z KGB, był też partnerem biznesowym członków brytyjskiej rodziny królewskiej. Mężczyzna sprawował kontrolę nad spółkami w rajach podatkowych, poprzez które Rotenbergowie obchodzili sankcje i kupowali nieruchomości w Hiszpanii, Francji, Austrii i Monako. Łącznie na ten cel wydali 50 mln dolarów, kolejne 42 mln przeznaczyli na zakup samolotu Bombardier. 

W popularnym kurorcie narciarskim w austriackim Kitzbuehel Rotenbergowie kupili pośrednio posiadłość, z której korzystała m.in. Maria Woroncowa, córka Władimira Putina. Reporterzy OCCRP odwiedzili Kitzbuehel w ubiegłym miesiącu. Dwóch mieszkańców miejscowości twierdziło, że widzieli w rezydencji nawet samego prezydenta Rosji. 

W obchodzeniu sankcji Rotenbergom pomagały też ich żony: Karina Rotenberg, która posiada amerykański paszport oraz łotyszka Maria Borodunowa. To dzięki nim bracia zdołali kupić wille na Lazurowym Wybrzeżu, we Francji oraz w Monako. Kobiety trafiły na listę sankcyjną po pełnoskalowej inwazji w Rosji na Ukrainę w 2022 roku, w związku z czym sprzedaż nieruchomości została uniemożliwiona. 

Kim są Boris i Arkady Rotenberg? 

Bracia to właściciele SGM (StroyGazMontazh) - największej firmy budowlanej zajmującej się budową gazociągów i linii elektroenergetycznych w Rosji. Arkady Rotenberg jest też założycielem SMP Banku. Boris Rotenberg natomiast trenował judo u boku Władimira Putina. 

Więcej o: