ZUS dostaje liczne telefony w sprawie 500 i 800 plus. "Pojawiające się głosy są nieprawdziwe"

500 plus ma zostać podniesione do kwoty 800 zł. ZUS powiadomił, że już teraz otrzymuje liczne pytania w tej sprawie, a niektóre osoby myślały, że świadczenie już jest wypłacane w wyższej, zwaloryzowanej kwocie.
Zobacz wideo Waloryzować 500 + czy też nie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych powiadomił, że otrzymuje wiele zapytań o wysokość świadczenia z programu "Rodzina 500 Plus". - W związku z licznymi pytaniami, które napływają do ZUS i dotyczą wysokości świadczenia z programu "Rodzina 500 Plus", przypomnę, że nie doszło do żadnych zmian. Świadczenie to jest wypłacane jak dotychczas w wysokości 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia - wyjaśnił rzecznik ZUS Paweł Żebrowski w rozmowie z PAP, cytowany za portalsamorzadowy.pl.

Waloryzacja 500 plus. ZUS wydał komunikat. Kiedy 800 plus?

Rzecznik zakładu podkreślił, że "pojawiające się głosy jakoby ZUS wypłacał to świadczenie w wysokości nie 500 zł, a 800 zł są nieprawdziwe". Paweł Żebrowski podkreślił, że gdy przepisy, które zwiększą wysokość świadczenia 500 plus do kwoty 800 zł, zostaną uchwalone i wejdą w życie, to ZUS będzie je realizował.

Ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała w środę, że ustawa o zmianie świadczenia 500 plus na 800 plus jest jeszcze w konsultacjach. - Planujemy jeszcze w czerwcu, ewentualnie na początku lipca przyjąć ją na Radzie Ministrów i jedno z lipcowych posiedzeń Sejmu zajmie się już tą ustawą - mówiła na antenie Polskiego Radia 24. Jednocześnie dodała, że według planów "projekt jeszcze w czerwcu, ewentualnie na początku lipca, zostanie przyjęty przez rząd".

Świadczenie 500 plus ma zostać zastąpione kwotą 800 złotych już od nowego roku. "Od 1 stycznia 2024 roku, co miesiąc, każde dziecko do 18. roku życia będzie otrzymywało 800 zł, zamiast dotychczasowych 500 zł" - czytamy na stronie ministerstwa. Podwyżkę tego popularnego świadczenia zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas majowej konwencji partyjnej. - Od nowego roku program 500 plus to będzie ciągle nazwa, jak sądzę, pamiętana, ale suma będzie już inna. To będzie 800 plus - mówił Kaczyński.

Więcej o: