Akcje Elektrociepłowni Będzin w górę o 1000 proc. W kilka dni. KNF i spółka z działem Orlenu reagują

Na początku czerwca akcje niewielkiej spółki Elektrociepłownia Będzin kosztowały ok. 7 zł. W środę wyceniano je już na 70 zł. Tajemniczy rajd przykuł uwagę mediów. Okazuje się bowiem, że właśnie w środę - ale już po zakończeniu giełdowej sesji - firma ogłosiła partnerstwo z firmą z udziałem Orlenu. "Ci, co wiedzieli, zarobili... Kryminał" - komentuje jeden z ekspertów. Komisja Nadzoru Finansowego już w sprawie działa.

Elektrociepłownia Będzin w ostatnich dniach odnotowała spektakularny wzrost ceny akcji na Giełdzie Papierów Wartościowy w Warszawie. Na tyle duży i niecodzienny, że przykuł uwagę branżowych mediów i ekspertów. Na początku czerwca za akcję płacono bowiem nawet poniżej 7 zł, w środę notowania osiągnęły już ponad 70 zł, a dziś w trakcie dnia nawet 80 zł. A to oznacza niemal dziesięciokrotny wzrost. I to w zaledwie kilka dni.  

Zobacz wideo Paweł Szrot gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (22.06)

Akcje spółek rosną, kiedy inwestorzy mają nadzieję, że inwestycja w nie się zwróci. Podstawą do zwiększonego zainteresowania szczególnie tak małą firmą mogłoby być podjęcie współpracy z kimś większym. I tak w przypadku Będzina jest. Tyle że spółka oficjalnie poinformowała o nawiązaniu kluczowej współpracy już po zamknięciu środowych notowań. 

"Zarząd Elektrociepłowni Będzin informuje, że w dniu 21 czerwca 2023 r. spółka zawarła umowę o zachowaniu poufności z ORLEN Synthos Green Energy sp. z o.o. Umowa dotyczy rozpoczęcia przez strony Umowy rozmów oraz wymiany informacji w sprawie podjęcia potencjalnej współpracy w zakresie możliwości realizacji inwestycji polegającej na wdrażaniu małych reaktorów modułowych w technologii BWRX-300 na terenach znajdujących się w posiadaniu spółek zależnych wobec emitenta" - czytamy w komunikacie.

Ekonomista: Kurs wrósł 10-krotnie. "Ci, co wiedzieli, zarobili"

Ta koincydencja zdarzeń wywołała zaniepokojenie. "Nie wyobrażam sobie, że regulator może jutro nie zawiesić Będzina" - napisał jeden z branżowych "influencerów". W znacznie mocniejszych słowach sprawę komentuje Andrzej Domański, Główny Ekonomista Instytutu Obywatelskiego.

Dla osób nieinteresujących się giełdą -wyjaśnienie. Kurs spółki Będzin w ciągu kilku dni wzrósł 10-krotnie! Dlaczego? Do dziś nikt nie wiedział. Prawie nikt... Właśnie opublikowano informację, że na terenie spółki mogą być budowane elektrownie SMR. Ci, co wiedzieli, zarobili... Kryminał

- napisał w komentarzu na Twitterze. 

Daniel Kostecki, ekspert inwestycyjny, opublikował wykres notowań Elektrociepłowni Będzin. "Przejdzie do historii GPW" - stwierdza. Wykres faktycznie może zastanawiać - pionowa wręcz linia na samym jego końcu oznacza niebywały skok notowań.

KNF: Zachowanie notowań spółki EC Będzin poddawane wnikliwej analizie

Jacek Barszczewski, Dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu KNF, rzecznik KNF/UKNF, w odpowiedzi na zapytanie Gazeta.pl o komentarz skierował nas do świeżego komunikatu. Został opublikowany w mediach społecznościowych. 

Zachowanie notowań spółki EC Będzin, jak w każdym przypadku, kiedy pojawiają się wątpliwości dotyczące możliwości wykorzystania informacji poufnych lub potencjalnej manipulacji, jest poddawane przez UKNF wnikliwej analizie

- czytamy w dokumencie. Przedstawiciel Komisji zapewnia, że nadzór podejmuje w takich sytuacjach szereg czynności wyjaśniających, a w przypadku uzasadnionego podejrzenia wykorzystania informacji poufnych lub manipulacji, kieruje stosowne zawiadomienia do organów ścigania. "Nadzór zawsze dąży do tego, aby w maksymalnym zakresie informować szeroki rynek o efektach działań nadzorczych" - czytamy w oświadczeniu. 

Możliwość przekazywania do publicznej wiadomości informacji na temat działań nadzoru jest w tego typu sytuacjach ściśle uregulowana przepisami prawa, a także uzależniona od okoliczności danej sprawy, przede wszystkim takich, jak dobro działań prowadzonych na dalszym etapie przez organy ścigania

- podkreśla przedstawiciel Komisji. "UKNF z pełną stanowczością wykorzystuje posiadane narzędzia do wnikliwego wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy spółki EC Będzin, kierując się dobrem polskiego rynku kapitałowego i wszystkich uczestników rynku" - zapewnia Jacek Barszczewski. 

Komunikat wydała też spółka Orlen Synthos Green Energ. Oświadczyła, iż "nie planuje współpracy EC Będzin S.A., zaś przedmiotowa umowa o zachowaniu poufności podpisana została na prośbę EC Będzin w celu przedstawienia kryteriów posiadanej lokalizacji". 

ORLEN Synthos Green Energy to spółka powołana przez PKN ORLEN S.A. i Synthos Green Energy S.A. Planuje rozpowszechnić modułowe reaktory jądrowe w Polsce, "przyczyniając się do efektywnej dekarbonizacji elektroenergetyki, ciepłownictwa oraz przemysłu". 

Modułowy reaktor jądrowy to rodzaj reaktora jądrowego, który składa się z wielu mniejszych modułów, zamiast jednego dużego reaktora. Każdy moduł jest samowystarczalny i może działać niezależnie od pozostałych modułów. Taki system ma wiele zalet, w tym większą elastyczność i łatwiejszą obsługę. Modułowy reaktor jądrowy może być stosowany do wytwarzania energii elektrycznej, a także do innych celów, takich jak produkcja wodoru lub do zasilania systemów grzewczych.

Redakcja Gazeta.pl zwróciła się o komentarz do Giełdy Papierów Wartościowych i Elektrociepłowni Będzin. Tekst zostanie zaktualizowany. 

Więcej o: