Pierwsza wypłata 800 plus w styczniu nie dla wszystkich? Media o haczyku w przepisach

Od 1 stycznia 2024 roku konta rodziców zasilić ma świadczenie 800 plus. Prace nad uchwaleniem ustawy nowelizującej program Rodzina 500 plus rozpoczęły się z końcem czerwca. Choć nowelizacja zakłada waloryzację programu, zawiera również punkt, za sprawą którego nie wszyscy w tym miesiącu otrzymają nowe świadczenie.

Przemianowanie programu Rodzina 500 plus na 800 plus po raz pierwszy zostało zapowiedziane przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego w połowie maja bieżącego roku. Od tego czasu projekt zdążył zostać opracowany przez rząd i trafić w ręce parlamentu.

Zobacz wideo Bezpieczny Kredyt 2% - dla kogo, ile można zyskać?

Według planów obecnej partii rządzącej nowelizacja programu skierowanego do rodziców nieletnich ma wejść w życie z początkiem następnego roku kalendarzowego. Oznacza to, że pierwsze świadczenia wysokości 800 zł trafią na konta beneficjentów programu w styczniu 2024 roku. Nowelizacja zawiera jednak pewien zapis, przez który nie wszyscy dostaną przysługujące im świadczenie od nowego roku.

Pierwsza wypłata 800 plus. Dlaczego niektórzy nie otrzymają pieniędzy?

Jak zauważa portal Interia Biznes, w jednym z zapisów ustawy zawarto haczyk w postaci konieczności przeprowadzenia przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych regulacji technicznych. Dla niektórych z beneficjentów programu oznacza to opóźnienie w wypłacie nowej wysokości świadczenia. "W związku z tym proponuje się wprowadzenie regulacji, zgodnie z którą wypłata przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przysługującego świadczenia wychowawczego w nowej wysokości 800 zł miesięcznie będzie mogła nastąpić nie później niż do dnia 29 lutego 2024 r." - brzmi fragment nowelizacji ustawy o 500 plus.

800 plus nie wpłynęło na konto. Co w takiej sytuacji z obiecanym świadczeniem?

Do otrzymania nowej wysokości świadczenia nie ma potrzeby składania dodatkowych wniosków. Jeśli przysługuje nam ono w wysokości 500 zł, od stycznia 2024 roku nasze konta zostaną automatycznie zasilone zwaloryzowaną kwotą. Co jeśli jednak okaże się, że znaleźliśmy się w gronie osób, które zostały wykluczone z wypłaty nowego świadczenia? Pieniądze, do których mamy prawo, nie przepadną i zostaną nam wypłacone w ramach wyrównania w lutym. To oznacza, że za jednym razem na nasze konto wpłynie 1600 zł.

Więcej o: