Rząd zdecydował ws. 800 plus. "Z radością przyjęliśmy tę ustawę"

Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmował się sprawą podniesienia świadczenia 500 Plus. Premier Mateusz Morawiecki zdecydował zgodnie z tym, co w maju ogłosił prezes PiS Jarosław Kaczyński. Od stycznia Polacy będą otrzymywać świadczenie wyższe o 300 zł - o podwyżkę nie trzeba będzie wnioskować.

500 Plus zmieni się w 800 Plus. Taką decyzję podjął rząd na wtorkowym posiedzeniu. Zgodnie z zapowiedzią, którą kilka tygodni temu wygłosił Jarosław Kaczyński, prezes PiS. Oznacza to, że od nowego roku wysokość świadczenia na dziecko wzrośnie o 300 złotych. 

"Dziś RM przyjęła ustawę o 800 Plus" - napisała w mediach społecznościowych Barbara Socha. Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej, podsekretarz stanu w MRiPS. - Z radością przyjęliśmy tę ustawę, kierujemy ją do Sejmu - ogłosił premier Morawiecki podczas konferencji prasowej. 

Zobacz wideo

Premier Mateusz Morawiecki i Marlena Maląg, minister pracy, podpisali ustawę symbolicznie - umieszczony został w parku w formie ogromnego plakatu w Ogrodach Kancelarii Premiera. - To jeden z najpiękniejszych momentów w pracach rady ministrów, kiedy możemy dyskutować o programie Rodzina 500plus, który już niedługo stanie się programem 800 Plus - stwierdził premier. - Jesteśmy bardzo dumni z tego programu, który wdrożyliśmy i rok po roku rozwijaliśmy - dodał. 

- Ten wielki program pomoże w podnoszeniu szacunku wobec rodzin, zwiększeniu szans dla wszystkich naszych dzieci - tak, żeby mogły sobie pozwolić na zajęcia pozalekcyjne, dodatkowe lekcje tańca, muzyki, zajęcia sportowe czy wyjazd na wakacje - mówił także premier. 

Dzieci były też obecne podczas obrad rządu - Kancelaria Premiera zamieściła w mediach społecznościowych film przedstawiający nietypowe wydarzenie.

500 Plus zmieni się w 800 Plus. Nie trzeba będzie składać żadnego wniosku

Zmiana wysokości świadczenia nastąpi automatycznie, bez konieczności składania dodatkowego wniosku. Wypłata świadczenia w nowej wysokości ma nastąpić do końca lutego 2024 roku z wyrównaniem od stycznia. Wydatki budżetu państwa wzrosną o 24 miliardy złotych. Przy czym w kolejnych latach ta kwota będzie niższa w związku ze zmniejszającą się populacją dzieci. 

Tak, jak do tej pory 500 Plus, 800 Plus będzie przysługiwało na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia. Kwota będzie wypłacana matce lub ojcu albo opiekunowi faktycznemu dziecka, jeżeli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu matki albo ojca czy opiekuna faktycznego. Świadczenie przysługuje również dzieciom przebywającym w domach opieki społecznej. W takim przypadku wypłacane jest ono dyrektorowi takiej palcówki.

Podczas majowej konwencji PiS w Warszawie, prezes ugrupowania Jarosław Kaczyński zapowiedział podwyższenie świadczenia Rodzina 500 plus do 800 złotych od nowego roku, wprowadzenie programów bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży oraz osób w wieku 65 plus, a także zniesienie opłat za przejazd autostradami.

Więcej o: