Polska będzie mieć nową drukarnię banknotów. Kamiński: Aby każdy obywatel miał dostęp do gotówki

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych będzie miała nową drukarnię, która powstanie na działce zakupionej od Polfy Tarchomin. Spółki podpisały umowę na kwotę 143 mln złotych.
Zobacz wideo Bezpieczny Kredyt 2% - dla kogo, ile można zyskać?

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zapowiedział budowę nowoczesnej drukarni banknotów. - Doszło do podpisania umowy nabycia nieruchomości przez PWPW od Polfy Tarchomin. Nieruchomość ma 18 hektarów. Umowę zawarto na 143 mln złotych - mówił w poniedziałek podczas konferencji prasowej. Jak dodał, zakup działki pod nową fabrykę będzie "jedną z większych transakcji w ostatnich latach na rynku nieruchomości warszawskich".

Szef MSWiA Mariusz Kamiński: Zabezpieczamy następne pokolenia Polaków, aby każdy miał pewność, że będzie miał dostęp do polskiej waluty

- Oznacza to początek budowy nowej, narodowej drukarni polskich banknotów i polskiej papierni, zakładu wytwarzającego papier zabezpieczony. To będzie strategiczna inwestycja z punktu widzenia państwa polskiego i ważna dla obywateli - ocenił Mariusz Kamiński. Szef MSWiA podkreślił, że "w ten sposób zabezpieczamy następne pokolenia Polaków, aby każdy obywatel miał pewność, że będzie miał dostęp do polskiej waluty, do gotówki".

Szef MSWiA Mariusz Kamiński: "Żyjemy w trudnych czasach". Wskazał na ataki hakerskie

- Żyjemy w trudnych czasach. Ataki hakerskie, przerwy techniczne nie mogą spowodować, że ta pewność zostanie zachwiana - tłumaczył Kamiński. Ocenił, że nowa drukarnia zapewni Polsce technologiczne możliwości druku nowoczesnych banknotów i innych dokumentów. Szef MSWiA wyjaśnił, że nowa siedziba jest potrzebna ze względu na ograniczenia obecnego gmachu PWPW, który jest objęty ochroną konserwatora zabytków, więc nie może być przebudowywany.

Więcej o: