Rosyjski akcjonariusz Grupy Azoty bardzo się zdenerwował i chce zaskarżyć polski rząd. Mówi o "rabunku"

Rosyjski akcjonariusz Grupy Azoty zapowiedział, że zaskarży decyzję polskiego rządu w sprawie pozbawienia akcji oligarchy z Rosji. Ocenił ją jako "rabunek", po czym wskazał, że tymczasowy zarządca na majątku Rosjanina jest członkiem rady nadzorczej jednej ze spółek Grupy Kapitałowej Orlen. "Osoba, która ma potencjalny konflikt interesów" - stwierdza w komunikacie spółka PAO Acron.

Spółka PAO Acron, rosyjski akcjonariusz Grupy Azoty, ocenia, że decyzja polskiego rządu o ustanowieniu tymczasowego zarządcy na majątku rosyjskiego oligarchy Wiaczesława Kantora to "rażące naruszenie przez polskie władze prawa międzynarodowego i przepisów ustawodawstwa krajowego". Grupa Acron wyjaśniła serwisowi money.pl, że od 2012 r. do dziś "nie brała aktywnego udziału w zarządzaniu spółką, zachowując rolę inwestora portfelowego". Spółka uznała działania polskiego rządu za "nieuzasadnione, niesprawiedliwe i bezprawne wywłaszczenie, a mówiąc wprost - za rabunek" i zapowiedziała, że zaskarży tę decyzję.

Zobacz wideo Jaka przyszłość czeka Grupę Azoty? Ekspert tłumaczy

"Zwracamy również uwagę, że Radosław Kwaśnicki, który będzie pełnił funkcję tymczasowego zarządcy, jest członkiem Rady Nadzorczej (Rady Dyrektorów) jednej ze spółek Grupy Kapitałowej Orlen, a także pełnił podobną funkcję w PKN Orlen S.A. w latach 2014-2019. Tym samym zarządcą została mianowana osoba, która ma potencjalny konflikt interesów, ponieważ Grupa Kapitałowa Orlen również produkuje nawozy i jest bezpośrednim konkurentem Grupy Azoty i Grupy Acron na niektórych rynkach oraz niedawno ogłosiła zamiar przejęcia Grupy Azoty Puławy, spółki zależnej Grupy Azoty" - wskazuje Grupa Acron.

Rząd pozbawia rosyjskiego oligarchę akcji Grupy Azoty

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przekazało we wtorek, że ustanowiło tymczasowego zarządcę przymusowego na majątku Wiaczesława Kantora. Chodzi o blisko 20 proc. akcji, które posiada w spółce Grupa Azoty. Szef resortu Waldemar Buda mówił, że Polska szuka teraz "partnera", który wykupi akcje należące do tej pory do rosyjskiego oligarchy. W pierwszej kolejności zostanie przeprowadzona wycena wartości przejętych pakietów, następnie wybrany zostanie podmiot, który je przejmie, a następnie wydana zostanie administracyjna decyzja w tym zakresie.

Wiaczesław Kantor został objęty sankcjami UE w marcu 2022 roku, jednak obostrzenia nie dotknęły samej jego spółki. Rosyjski oligarcha znajduje się w pierwszej setce najbogatszych ludzi świata - z majątkiem wycenianym przez Forbesa na 5,3 mld dolarów. Kantor jest znany ze swoich wpływów w rosyjskim sektorze przemysłowym i finansowym. Biznesmen jest również jednym z najbardziej wpływowych ludzi w Rosji.

Więcej o: