UOKiK ostrzega przed gęsią Pipą. "Może stanowić zagrożenie dla dzieci"

Na fali wakacyjnej popularności maskotek przypominających zwierzęta, a zwłaszcza popularną na TikToku gęś, UOKiK uczula rodziców na to, że zabawki mogą być niebezpieczne. Przed zakupem należy sprawdzić jakość maskotki, ponieważ może tanowić ona zagrożenie dla dziecka.

Pluszowe maskotki są jednymi z najpopularniejszy gadżetów na stoiskach z pamiątkami w całej Polsce - od Krupówek po Brzeźno. - Polskę zalała fala pluszowych maskotek - głównie gęsi, ale też kotów czy flamingów. Szczególnie w miejscach turystycznych wiele osób spaceruje ze świeżo kupionymi zabawkami - mówi Małopolska Inspektor Inspekcji Handlowej Joanna Jahn-Machowska. Prawdziwym hitem jest zwłaszcza pluszową gęś, która swoją popularność zawdzięcza TikTokowi. Na tej platformie użytkownik o nazwie Dekorator Wnętrza Umysłu publikuje bardzo popularne filmy z żywą gęsią o imieniu Pipa, z którą rozmawia i przeżywa przygody. Konto obserwuje prawie pół miliona osób.

Zobacz wideo Co to znaczy, że inflacja w skali miesiąca wyniosła 0 proc.? Wyjaśniamy

UOKiK ostrzega przed nierozważnym zakupem maskotek

Na fali tej popularności łatwo pochopnie podjąć decyzje o zakupie zabawki ulubionego zwierzęcia. Dlatego Jahn-Machowska radzi, żeby zwracać uwagę na bezpieczeństwo zabawki. - Nawet najsłodsze i najmodniejsze pamiątki - gdy nie spełniają norm - mogą stanowić zagrożenie dla dzieci - dodaje. UOKiK w swoim wpisie w mediach społecznościowych wymienia, że przed zakupem należy przeczytać instrukcje oraz ostrzeżenia w użytkowaniu maskotki. Co ważne, na zabawkach (jak i np. na okularach przeciwsłonecznych) należy szukać znaczka CE, który oznacza deklarację, że produkt jest zgody z wymogami unijnymi. Musi go mieć każda zabawka na polskim rynku. Jeśli jej nie ma, nie powinno się jej kupować, a taką sytuację zgłosić do Inspekcji Handlowej. Wystarczy zdjęcie, krótki opis produktu i miejsce zakupu.  

Więcej o: