Hot-dog z Żabki zamiast góralskiej restauracji. Turyści w Zakopanem liczą wydatki

Gotowe posiłki ze sklepu zamiast obiadu w restauracji, piesza wycieczka w góry zamiast wyjazdy do aquaparku. Turyści w Zakopanem oszczędzają, gdzie tylko mogą, ale nie na wartym swojej ceny noclegu. - Nasi rodacy mają zaplanowaną kwotę, którą wydają na wakacje. W ramach tego budżetu chcą nie "jak najmniej" wydać, a "jak najlepiej" - mówi w rozmowie z "GW" Karol Wagner.

Cały artykuł Gazety Wyborczej pt. "Wakacje w Zakopanem. Oszczędzanie na każdym kroku. Zamiast góralskich restauracji turyści wybierają hot dogi z sieci dyskontowych", można przeczytać tutaj>>> 

Zobacz wideo Zapytaliśmy Polaków, czy odczuwają inflację nad Bałtykiem

Polak rozsądnie wydaje pieniądze podczas wakacji w górach

Górale zauważają, że Polacy w tym sezonie dużo rzadziej udają się na spacery po Krupówkach i nie biesiadują już tak chętnie w góralskich karczmach. - Dużą popularnością cieszą się półprodukty do podgrzania lub zjedzenia na zimno i gotowe posiłki, ale też hot dogi. Ich ceny dla turysty są atrakcyjniejsze od tych, które widzą w restauracjach - mówi Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Popularność zyskują także wycieczki w góry m.in. na Morskie Oko, które są właściwie bezkosztowe, w przeciwieństwie do np. aquaparku Bukowina Tatrzańska. 

Mimo oszczędności droższe hotele są popularniejsze

Tegoroczne wczasy w górach dla turystów stanęły pod hasłem "optymalizacji kosztów". - Nie mamy do czynienia z poszukiwaczami najtańszych ofert na masową skalę. Nasi rodacy mają zaplanowaną kwotę, którą wydają na wakacje. W ramach tego budżetu chcą nie "jak najmniej" wydać, a "jak najlepiej" - tłumaczy Wagner. Dlatego turyści dużo chętniej wybierają hotele z posiłkami oraz dodatkowymi atrakcjami, mimo że muszą za nie dopłacić 300-400 złotych. "Gazeta Wyborcza" opisuje, że w tym sezonie średnia cena noclegu ze śniadaniem to około 500 złotych. I takie oferty zazwyczaj wybierają Polacy, kosztem przestarzałych obiektów, które obniżają ceny, żeby zachęcić turystów do nawet ok. 170 złotych.  

Więcej o: