Czy fotowoltaika jeszcze się opłaca? Ekspert wyjaśnia. "Może ta instalacja powinna być mniejsza"

Im więcej słońca i im cieplej, tym większa produkcja z fotowoltaiki, tak? Niekoniecznie - i nie chodzi tylko o planowe wyłączenia dużych instalacji. Czy zakładanie paneli na dachu zatem jeszcze się opłaca? I co, jeśli chcemy mieć też pompę ciepła? Mamy wyjaśnienie.

Na koniec maja tego roku w Polsce mieliśmy już 1 275 736 prosumentów - czyli mikroinstalacji fotowoltaicznych takich, jakie Polacy od kilku lat tak chętnie zakładają na swoich dachach. Te chęci nieco osłabły, od kiedy w zeszłym roku zmieniono zasady rozliczeń na mniej korzystne. Niemniej takich instalacji przybywa. Od końca zeszłego roku do końca maja 2023 r., czyli przez pięć miesięcy, ich liczba wzrosła o 65,4 tys. - podało niedawno Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej. 

Fotowoltaika, lato i upały - czy to zawsze dobre połączenie? 

Fotowoltaikę zakładają nie tylko zwykli Kowalscy, powstają także instalacje nieco większe. I zdarza się - w tym roku było to trzy razy - że mamy taką klęskę urodzaju w OZE (i duże nasłonecznienie, i wiatr), że operator polskich sieci (PSE) decyduje o zmniejszeniu generacji energii z takich źródeł. Wyłączenia jak dotąd nie dotyczą tych najmniejszych instalacji, czyli prosumenckich właśnie. Ale to niejedyna sytuacja, kiedy czasem ciepła i słońca jest nieco za dużo. 

- Ogniwa fotowoltaiczne są zwykle krzemowe, więc jak wszystko, co jest wykonane z krzemu, lubią raczej niską temperaturę. No ale tutaj różnica w produkcji nie jest duża. Upał może nam obniżyć produkcję z paneli o 5-10 proc., ale ponieważ wtedy i tak mamy dużo słońca, to tego prądu będziemy mieli dużo - wyjaśnia Mówi Bernard Swoczyna, ekspert Fundacji Instrat: 

Zobacz wideo Fotowoltaika i upały. Czy zawsze to przepis na sukces? I czy warto ją jeszcze zakładać?

Czy fotowoltaika jeszcze się opłaca? 

- Największym wyzwaniem dla fotowoltaiki jest wykorzystanie tego nadmiaru prądu, tego bogactwa, które pojawia się w słoneczne dni. Widzimy, że najgorzej radzą sobie z tym sieci niskiego napięcia, te sieci, które dostarczają prąd bezpośrednio do naszych domów - zauważa. 

Czy biorąc to wszystko pod uwagę, opłaca się jeszcze inwestować w instalacje fotowoltaiczne? - Ktoś, kto chce zainwestować w fotowoltaikę, musi zastanowić się, jak ten prąd będzie wykorzystywał - mówi Bernard Swoczyna. O czym trzeba pamiętać? I co z pompami ciepłaEkspert w kilka minut wyjaśnia to w naszym krótkim wideo na temat fotowoltaiki, upałów, wyzwań z związanych z tą technologią w Polsce, które znajdziecie osadzone powyżej.

Więcej o: