Czy 15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy? Obchodzimy wtedy dwa święta

15 sierpnia obchodzimy dwa święta. Są nimi Święto Wojska Polskiego o charakterze państwowym oraz katolickie Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Czy jest to dzień wolny od pracy?

15 sierpnia jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Co roku w tym terminie celebrowane są dwa święta. Jednym z nich jest Święto Wojska Polskiego upamiętniające zwycięstwo Polski w Bitwie Warszawskiej, która odbyła się w 1920 roku. Drugim z nich, obchodzonym przede wszystkim przez wyznawców religii katolickiej, jest Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Znamy je również pod nazwą Matki Boskiej Zielnej.

Zobacz wideo Joński: Polskie niebo jest jak ser szwajcarski. Każdy może wlecieć jak chce i kiedy chce

Święto Wojska Polskiego. Defilada w Warszawie i pokaz sprzętu wojskowego

Święto Wojska Polskiego upamiętnia zwycięstwo polskie w wojnie polsko-bolszewickiej. W środę 15 sierpnia ulicami Warszawy przejdzie defilada wojskowa. Jak czytamy na stronie urzędu miasta Warszawy, tego dnia Wisłostradą maszerować będzie 2 tys. żołnierzy. Obchody Święta Wojska Polskiego spowodują utrudnienia ruchu dla kierowców i pieszych.

Od godziny 20 w poniedziałek 14 sierpnia do godziny 18 we wtorek 15 sierpnia zamknięta dla ruchu będzie między innymi Wisłostrada i okoliczne ulice oraz Łazienkowska. Niemożliwy będzie również przejazd mostem Świętokrzyskim. Utrudnień należy się także spodziewać od godziny 18 w sobotę 12 sierpnia do godziny 11 w niedzielę 13 sierpnia. W sobotę oraz we wtorek między godzinami 14 a 15 zamknięte będą również mosty Gdański i Śląsko-Dąbrowski.

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Obchody i historia

Jak wyjaśniał kard. Kazimierz Nycz w rozmowie przeprowadzonej dla portalu Dzieje.pl, Święto Wniebowzięcia NMP zostało ogłoszone dopiero w XX wieku przez papieża Piusa XII. Ma jednak znacznie dłuższą historię. W Polsce obchody tego święta wiążą się między innymi z inscenizacjami organizowanymi w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz odpustami urządzanymi na Jasnej Górze. W tradycjach ludowych 15 sierpnia jest również świętem dziękczynnym za zebrane plony. 

Po 15 sierpnia w roku 2023 czekają nas jeszcze cztery dni ustawowo wolne od pracy:

  • 1 listopada - Wszystkich Świętych,
  • 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości,
  • 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
  • 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia.
Więcej o: