W 2022 r. PKB Ukrainy spadł o 29,1 proc. według szacunków ukraińskiego Ministerstwa Gospodarki i nawet o 35 proc. według Międzynarodowego Funduszu Walutowego - pisze w nowym raporcie Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Jak wskazują analitycy, ukraińska gospodarka przestawiła się na tryb wojenny. W ubiegłym roku na cele obronne przeznaczono ponad 40 proc. wydatków budżetowych, co oznacza 9-krotny wzrost r/r. W swoim raporcie PIE pisze także m.in. o tym, że "utrzymanie sektora publicznego było możliwe dzięki zagranicznemu wsparciu w wysokości 32 mld USD, co pozwoliło Ukrainie uniknąć bankructwa".
Dominik Kopiński z zespołu gospodarki światowej PIE ocenia, że ukraińskiej gospodarce udało się szybko zaadaptować do warunków wojennych, jednak podkreśla, że wyzwania, jakie niesie za sobą odbudowa, będą ogromne. - Koszty wywołane agresją są ponoszone przez Ukrainę już od 2014 r., kiedy Rosja rozpoczęła okupację i następnie aneksję Krymu oraz części terytorium na wschodzie Ukrainy. Łączne straty Ukrainy wynikające z utraconego potencjału gospodarczego w latach 2014-2022 r. szacowane są na blisko 740 mld USD. Jak wskazują doświadczenia odbudowy innych krajów, powrót PKB per capita do poziomu wyznaczonego przez przedwojenny trend wzrostu może zająć 25 lat - ocenia Kopiński, cytowany w raporcie PIE. Jak podkreśla, po wojnie bardzo ważne będą inwestycje zagraniczne oraz "mechanizm integracji Ukrainy z jednolitymi rynkiem UE".
Ukraińcy już teraz zapraszają zachodnich inwestorów do wejścia na rynek i szukania lokalnych partnerów biznesowych. Zachęcali do tego chociażby podczas konferencji Europe-Poland-Ukraine Rebuild Together’23, która odbyła się pod koniec lipca w Warszawie. Jak pisze portal wysokienapiecie.pl, "przedstawiciele ukraińskich instytucji i organizacji przekonywali na konferencji, że mimo działań wojennych i olbrzymich strat, gospodarka Ukrainy działa, system bankowy funkcjonuje bez przerwy, a w tym roku spodziewany jest już wzrost gospodarczy i wzrost inwestycji. (...) Zapewniali, że stworzą transparentne i przejrzyste warunki dla funkcjonowania biznesu po wojnie, między innymi takie jak umowy inwestycyjne z gwarancjami niezmiennych warunków". Według danych PIE, zagraniczne inwestycje bezpośrednie spadły z ponad 7 mld USD w 2021 r. do zaledwie 190 mln USD w pierwszych trzech kwartałach 2022 r.