Londyn. Wielkie lotnisko czekają strajki. Utrudnienia dla niemal 80 tys. osób, w tym Polaków

Pracownicy, którzy obsługują linię lotniczą Wizz Air, zapowiedzieli trzy strajki, każdy trwający po 24 godziny. Analitycy szacują, że z powodu protestów opóźnienia, a nawet odwołania lotów, mogą dotknąć nawet 80 tysięcy podróżnych. Wśród nich mogą być również Polacy.

Około 80 pracowników obsługi naziemnej linii lotniczych Wizz Air weźmie udział trzech strajkach. Odbędą się one 30 sierpnia, 6 września i 13 września na lotnisku Londyn-Luton. Każdy z nich będzie trwał przez 24 godziny. Pracownicy będą protestować przeciwko - jak tłumaczą - fatalnemu traktowaniu ich przez firmę GH London Ground Handling Services, przez którą są zatrudnieni, a która obsługuje właśnie m.in. Wizz Aira. 

Zobacz wideo Twój lot się nie odbył? Co zrobić w takiej sytuacji? Ekspertka wyjaśnia

Strajki na lotnisku w Londynie. Utrudnienia nawet dla 80 tys. pasażerów

Związek zawodowy Unite opisuje, że GH London bez zgody pracowników nagrywa ich i podsłuchuje z kamer przemysłowych w pokojach sanitarnych, nie przestrzega własnego procesu dyscyplinarnego i rozpatrywania skarg oraz w sposób tendencyjny stosuje dyscyplinę wobec pracowników z mniejszości etnicznych. Pracodawca ma też się spóźniać się z wypłatą wynagrodzeń lub wypłacać jej w niepełnej kwocie. - Zachowanie GH London jest przerażające. Pracownicy zasługują na traktowanie z godnością i szacunkiem w miejscu pracy, a zachowanie firmy znacznie odbiega od tych standardów - mówiła sekretarz generalna Unite Sharon Graham, cytowana w komunikacie opublikowanym na stronie związku zawodowego. 

Dyrektor regionalny Unite Richard Gates powiedział z kolei, że "strajki spowodują ogromne zakłócenia w harmonogramie Wizz Aira, ale GH London sama sprowadziła ten spór". Ich skala rzeczywiście może być gigantyczna, bo Wizz Air jest największą linią korzystającą z lotniska, na którym odbędą się protesty. Firma zajmująca się analityką lotniczą Cirium szacuje, że strajki mogą dotknąć około 78 000 pasażerów - podaje branżowy portal Simly Flying.  

Polacy również mogą odczuć strajk pracowników GH London

Utrudnienia spowodowane strajkami mogą dotknąć także Polaków. Połączenia z londyńskim lotniskiem oferują m.in. Wrocław. Poznań, Gdańsk, Kraków, Łódź, Lublin, Katowice czy Bydgoszcz. Rzecznik Wizz Air uspokaja jednak, że firma "jest w kontakcie z lotniskiem Luton i swoim partnerem w zakresie obsługi naziemnej, i robi wszystko, co w ich mocy, aby ograniczyć zakłócenia dla pasażerów". W przypadku zakłóceń przewoźnik ma skontaktować się bezpośrednio z podróżnymi.  

Więcej o: