Zapytaliśmy seniorów, na co wydadzą "czternastkę". W czołowce jedzenie i leki [SONDA]

Bartłomiej Marcinkowski zapytał warszawskich seniorów, na co przeznaczą pieniądze z czternastej emerytury. Ku jego zdziwieniu najczęściej emeryci narzekali, że wcale świadczenia nie dostaną, albo w mniejszej wysokości niż zapowiadał prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński w zeszłą niedzielę pojawił się na dożynkach w Paradyżu, gdzie ogłosił, że w tym roku emeryci dostaną tzw. czternastki w wysokości 2 200 zł netto. Przypomnijmy, że "czternastka", czyli dodatkowe świadczenie skierowane do beneficjentów emerytur, rent i zasiłków przedemerytalnych, po raz pierwszy zasiliła portfele starszych obywateli w 2021 roku. Wtedy miała być formą jednorazowego wsparcia, ale od tego roku czternasta emerytura została świadczeniem stałym. A na co emeryci przeznaczą pieniądze z tego dodatkowego świadczenie? O to zapytał w sondzie warszawskich seniorów dziennikarz Gazeta.pl Bartłomiej Marcinkowski. 

Na co seniorzy przeznaczą 14. emeryturę? Znamy odpowiedź [SONDA]

- Na pogrzeb swój - odpowiada pesymistycznie jednak z emerytek. - Na leki na pewno i lepszą wędlinę czy mięso - dodaje inna. Większość zaczepionych emerytów wspomina właśnie o wydatkach pierwszej potrzeby takich jak jedzenie czy leki. Niektórzy mówili też o potrzebnym sprzęcie np. o lodówce. Z mniej typowych odpowiedzi - jedna z emerytek wspominała, że pieniądze wykorzysta na … gołębie w parku, na które wydaje 200 złotych miesięcznie. Warszawscy seniorzy przyznawali też uczciwie, że jeszcze nie wiedzą, na co przeznaczą pieniądze, ale są pewni, że się przydadzą. - Ile by to nie było, każdy grosz się dla emerytów się liczy - mówi seniorka.

Wielu zaczepionych przez naszego reportera emerytów odpowiedziało jednak, że czternastej emerytury nie dostanie, bo przekracza limity. - PiS zapomina o ludziach, którzy mają deczko większą emeryturę - mówi jednak z emerytek. Przypomnijmy bowiem, że "czternastkę" w pełnej wysokości otrzymają emeryci i renciści, których świadczenie wynosi do 2 900 złotych. Powyżej tej kwoty będzie obowiązywała znana z poprzednich wypłat zasada "złotówka za złotówkę", która polega na proporcjonalnym pomniejszeniu wypłaty dodatkowej emerytury. Natomiast seniorzy, których emerytura przekracza 5500 zł brutto, wcale nie dostaną świadczenia. 

Cała sonda do zobaczenia poniżej:

Zobacz wideo Na co zamierzasz przeznaczyć czternastą emeryturę? [SONDA]
Więcej o: