Sąd przyznał rację PO, PiS odpowiada. "Rozpoczniemy akcję: Tusk znaczy bezrobocie"

Platforma Obywatelska wygrała pierwszy w tej kampanii proces wyborczy przeciwko PiS. Sąd uznał w czwartek, że informacja dotycząca bezrobocia, która została zawarta w spocie partii rządzącej, "nie jest zgodna z faktami". Po decyzji sądu Patryk Jaki na konferencji zapowiedział piątkową akcję "Tusk znaczy bezrobocie".

TVN poinformował, że sąd przyznał rację Platformie Obywatelskiej i orzekł na jej korzyść w pierwszym procesie wyborczym tej kampanii. Sprawa rozeszła się o spot PiS-u, w którym Polacy mieli mówić "dlaczego Tusk nie zasługuje na kolejną szansę". Pada w nim stwierdzenie: "straciłem pracę, bo bezrobocie było 15-procentowe". Sąd uznał, że taka informacja nie jest zgodna z prawdą i zakazano dalszego powielania tej informacji. "Symboliczne. Zaczęli kampanię od kłamstwa, a następnie przegrali przed sądem. Kłamać będą do samego końca. A potem staną przed sądem" - napisał na X (dawniej Twitterze) Donald Tusk, komentując wygraną sprawę.

Zobacz wideo Morawieckiego wina Tuska. Premier wylicza upadłe firmy i apeluje: Tusk - premier polskiego bezrobocia!

Bezrobocie za Tuska było niższe niż mówił PiS 

Już w środę wyjaśnialiśmy, że rzeczywiście, gdy Donald Tusk był premierem, bezrobocie nigdy nie było na takim poziomie. Co prawda wskaźnik ten wynosił 15,1 proc. w roku 2007, czyli w roku, gdy PO wygrała wybory, ale w styczniu, czyli kilka miesięcy przed tym, gdy Donald Tusk został premierem. Wtedy Radzie Ministrów przewodził Jarosław Kaczyński. W czasach gdy Donald Tusk był premierem, najwyższe bezrobocie było w lutym 2013 roku. Wyniosło wtedy 14,4 proc., ale to wciąż mniej niż 15 proc. "Spot miał udowodnić wyższość rządów PiS nad PO, ale fakty pokazują, że jest dokładnie odwrotnie" - napisał Jan Grabiec. 

PiS przyznaje się do błędu

Prawo i Sprawiedliwość samo zresztą przyznało rację PO. "Z uwagi na pretensje Platformy przyjrzeliśmy się sprawie bliżej i musimy sprostować: bezrobocie za Tuska sięgnęło w lutym 2013 r. jedynie 14,4 proc. czyli ponad 2,3 mln Polaków pozostawało wówczas bez pracy, nie osiągnęło jednak 15 proc. w skali kraju. Z pewnością wiele to zmieniało w sytuacji ówczesnych bezrobotnych..." - napisali na platformie X. Nie omieszkano też podkreślić, że powiatów, gdzie bezrobocie za Tuska sięgało ponad 15 proc., było około 230 w całej Polsce, a w 2014 roku w powiecie piskim bezrobocie miało sięgnąć nawet ponad 34 proc. "Dla przypomnienia - za rządów PiS bezrobocie spadło do 5 proc." - pochwalono się na koniec. Podkreślmy, że wpis ten zamieszczono jeszcze przed ogłoszeniem wyroku.

Patryk Jaki mówi o wielkiej akcji PiS-u. "Tusk znaczy bezrobocie"

Natomiast po decyzji sądu europoseł Patryk Jaki na konferencji prasowej zapowiedział, że partia rozpocznie akcję "Tusk znaczy bezrobocie". Zaplanowana jest na piątek w całej Polsce. - Od rana w kilkudziesięciu powiatach odbędą się konferencje prasowe przypominające, jakie bezrobocie było za PO Donalda Tuska i jakie jest dzisiaj - mówił Patryk Jaki, cytowany przez Onet. - Tusk znaczy bezrobocie, a Zjednoczona Prawica znaczy sukces gospodarczy i jedne z najlepszych wyników, jeżeli chodzi o nowe miejsca pracy w całej UE. Chcecie dyskusji o bezrobociu? Będziecie ją mieli - dodawał. 

Więcej o: