Deepfake Mateusza Morawieckiego w spocie Platformy Obywatelskiej. "To szczególnie groźne"

Platforma Obywatelska wypuściła spot, w którym pokazuje "jak tak naprawdę wyglądają relacje w Zjednoczonej Prawicy". Wykorzystano jednak w nim głos Mateusza Morawieckiego wygenerowany przez sztuczną inteligencję.

"Jak tak naprawdę wyglądają relacje w Zjednoczonej Prawicy? Przekonajcie się sami!" - napisała Platforma Obywatelska, publikując swój kolejny spot wyborczy. Na początku lektor zapowiada, że: "Mówią na siebie Zjednoczona Prawica, ale chyba sami dobrze wiecie, jak jest naprawdę. A co myśli pan premier? Posłuchajcie sami". W zamieszczonym filmie rzeczywiście możemy posłuchać Mateusza Morawieckiego, chociażby jak przemawia w Sejmie. Te wypowiedzi skontrowane są jednak przebitkami z fragmentów maili, które wyciekły, w których premier m.in. krytykuje ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. Gdy w filmie pojawiają się te fragmenty, dalej słyszymy głos premiera, tyle że wygenerowany przez sztuczną inteligencję. 

Zobacz wideo Przyszłość programisty w dobie AI? "Będę rozmawiał z komputerem i to będzie moja praca"

Czy AI w kampani wyborczej to dobry pomysł? "To groźne"

Przez cały film nie pojawia się jednak żadna wzmianka o tym, że głos Mateusz Morawieckiego został stworzony komputerowo. Informacje o tym zamieszczono dopiero w osobnym poście i to po kilku godzinach, gdy komentatorzy internetowi zaczęli zwracać Platformie Obywatelskiej uwagę, że takie zagranie jest bardzo kontrowersyjne. Oburzyły się na to m.in. portal Demagog, który walczy z fałszywymi informacjami i dezinformacją.  

"Każda treść wygenerowana przez sztuczną inteligencję powinna zostać wyraźnie oznaczona. Dopisek w kolejnym tweecie nie jest wystarczający" - napisali w odpowiedzi na film. Tłumaczono, że tylko w ten sposób można zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się dezinformacji, która "jest szczególnie groźna dla procesów demokratycznych podczas okresu wyborczego". Zaapelowano, więc do polityków odpowiedzialność. Demagog przytoczył wypowiedź swojego eksperta Marcela Kiełtyka, który mówił, że:

prawdziwy głos polityków [wygenerowany przez A], którzy wygłaszają kontrowersyjne tezy i decyzje, a to wszystko w kontekście jakiejś sytuacji kryzysowej, którą może być np. wojna lub katastrofa naturalna to 'gotowy przepis na chaos'
Więcej o: