Największy deweloper mieszkaniowy w Chinach na krawędzi. "Możliwe zawirowania w gospodarce"

Chiński deweloper Country Garden ujawnił, że w pierwszej połowie 2023 r. poniósł ok. 7 mld dolarów straty, a w sierpniu nie spłacił odsetek od niektórych obligacji. To kolejny gigant nieruchomości, który popadł w tarapaty, co nie pozostanie bez wpływu na sytuację gospodarczą Chin.

Country Garden, który w ubiegłym roku był największym deweloperem mieszkaniowym w Chinach, w najnowszym raporcie giełdowym wskazał, że poniósł straty w wysokości niemal 51,5 miliarda juanów (ok. 7 miliarda dolarów) w pierwszej połowie 2023 r. Firma przekazała, że zaskoczył ją utrzymujący się kryzys na rynku nieruchomości, szczególnie w mniejszych chińskich miastach. Dodała, że nie podjęła wystarczająco szybko odpowiednich działań - czytamy w opublikowanym w środę raporcie. Dla porównania, w okresie od stycznia do czerwca 2022 r. Country Garden odnotował niewielki zysk w wysokości 612 mln juanów (ok. 84 mln dolarów).

Zobacz wideo Demograficzne trzęsienie ziemi. Co się dzieje w Chinach?

Chiny mają problem. Kolejny gigant nieruchomości w tarapatach

Deweloper potwierdził, że na początku sierpnia nie spłacił odsetek od niektórych obligacji. Przekazał również niepokojącą informację - jeśli wyniki finansowe w przyszłości będą się nadal pogarszać, spółka może nie wywiązać się ze zobowiązań i wówczas będzie jej grozić niewypłacalność. Firma posiada zobowiązania na łączną kwotę ponad 200 mld dolarów - zauważa "The Washington Post".

"Kurczenie się sektora nieruchomości w połączeniu z jeszcze nieprzywróconym zaufaniem rynku kapitałowego wywarło rosnącą presję na działalność firm" - przekazała firma Country Garden w swoim raporcie. Zapewniła, że dołoży wszelkich starań, aby poprawić swoje wyniki finansowe i że prowadzi negocjacje z inwestorami oraz bankami w celu przedłużenia terminów spłaty kolejnych zobowiązań.

Country Garden przyznała 10 sierpnia, że boryka się z "największymi trudnościami" od czasu swojego założenia w 1992 r. Deweloper wskazał przy tym na pogarszającą się sprzedaż i trudne warunki refinansowania. "Inwestorzy obawiają się, że niewypłacalność spółki z tytułu zadłużenia może zadać kolejny cios i tak już kruchemu zaufaniu inwestorów, podczas gdy Pekin próbuje ratować znajdujący się w trudnej sytuacji sektor, który jest kluczem do wzrostu gospodarczego Chin" - pisze CNN.

Z kolei "The Guardian" dodaje: "Problemy z płynnością finansową firmy wzbudziły obawy, że może ona wywołać zawirowania w chińskiej gospodarce i systemie finansowym". Dziennik wyjaśnia, że Country Garden ma w realizacji cztery razy więcej projektów budowlanych niż Evergrande. Kiedy ten drugi deweloper wstrzymał niedawno projekty budowlane, swoją decyzją rozwścieczył nabywców domów, którzy w ramach protestu przestali spłacać raty kredytów hipotecznych.

Country Garden jak Evergrande. Chińscy deweloperzy mają problem

Nie tylko Country Garden jest w tarapatach. Evergrande, kiedyś drugi co do wielkości deweloper w Chinach, przekazał w niedzielę, że w pierwszej połowie 2023 r. poniósł straty w wysokości 33 mld juanów (ok. 4,5 mld dolarów). W poniedziałek 28 sierpnia, gdy po raz pierwszy od 17 miesięcy na giełdzie w Hongkongu wznowiono handel akcjami spółki China Evergrande Group, ich wycena spadła prawie o 90 proc. Powrót spółki okazał się być bardzo nieudany.

Chiny podjęły w poniedziałek decyzję o obniżeniu podatku od obrotu papierami wartościowymi z 0,1 do 0,05 proc., aby ożywić rynek kapitałowy i zwiększyć zaufanie inwestorów. To pierwsza taka decyzja od wielkiego kryzysu finansowego w 2008 r. Natomiast kilka dni wcześniej chiński bank centralny po raz drugi w ciągu trzech miesięcy obniżył jedną z kluczowych stóp procentowych w obliczu spadającego eksportu i słabych wydatków konsumenckich.

Więcej o: